Co navštívit na Novojičínsku: Blahutovickou Františkovu cestu i zříceninu Starý Jičín

Cestování do zahraničí na dovolenou je letos ošemetné. Může vás tam dostihnout covid-19 a s ním spojená karanténa. I proto řada Čechů dává přednost trávit volný čas v tuzemsku. Ostatně je tu spousta míst, která stojí za vidění. Už jste byli v Blahutovicích nebo ve Starém Jičíně?

Historické náměstí s podloubím v Novém Jičíně

Město Nový Jičín se nachází necelých 35 kilometrů jihozápadně od Ostravy. Jeho historické centrum je městskou památkovou rezervací. Na náměstí jsou domy s podloubím, dvojitou renesanční lodžií se pyšní měšťanský dům Stará pošta z druhé poloviny 16. století. V renesančním Žerotínském zámku je muzeum Novojičínska. Příznivci městské turistiky si zde tedy přijdou na své. A když jim to nebude stačit, mohou si ještě zajet podívat na to, co zůstalo z hradu Starý Jičín.

Zřícenina hradu Starý Jičín

V příjemné docházkové vzdálenosti 5 kilometrů od Nového Jičína se na Starojickém kopci v nadmořské výšce 496 metrů pne nad krajinou zřícenina hradu Starý Jičín. Původně byl postavený, aby chránil obchodní Jantarovou stezku, která vedla až k Baltu. Zachovány zůstaly části hradeb, zdivo renesančního paláce a torzo okrouhlé věže. Uvnitř zrekonstruované hradní věže se lze seznámit s expozicí o vývoji hradu a po vystoupání do horního patra se kochat rozhledem po krajině. Toto místo si oblíbili už pravěcí lidé v době halštatské, kteří zde měli svá sídliště.

 

Blahutovice, kaple Nanebevzetí Panny Marie. Foto: Wikimedia Commons / Autor: Palickap / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Blahutovice,_kaple.JPG?uselang=cs

Františkova cesta a rozhledna v Blahutovicích

Asi 9 kilometrů od hradu Starý Jičín leží obec Blahutovice, kde byla letos otevřená nová rozhledna vysoká 15 metrů. Je z ocele a má dřevěné prvky. Kromě ní se obec pyšní ještě jednou zajímavostí. Tou je Františkova cesta z roku 2012. Jedná se o deset zastavení, na nichž se seznámíte s meditativními texty na motivy Sluneční písně. Cesta je dlouhá 5 a půl kilometru a řadí se ke 40 Františkovým poutním cestám, jež v Evropě dosud vznikly. Výchozím bodem je dvůr bývalého kláštera u sochy svatého Františka z Assisi. Cestou míjíte Lužický potok, Lesní kapli, kapli Navštívení Panny Marie, Boží muka i kamenný kříž. Věděli jste, že svatý František z Assisi je patronem ekologů?

Zdroj info: wikipedie.cz, mapy.cz

hrad Starý Jičín. Náhledové foto: Wikimedia Commons / Autor: Radim Holiš / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Star%C3%BD_Ji%C4%8D%C3%ADn,_hrad_(34).jpg?uselang=cs

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.