Co v Římě stihnout za víkend? Tyto památky rozhodně ano!

řím

Věčné město na řece Tibeře. Kolébka evropské civilizace plná památek, kaváren a malebných zákoutí. To je Řím. Můžete v něm trávit týdny a stejně neprojdete všechna zajímavá místa. Pokud tolik času nemáte, možná vám postačí náš seznam památek, které rozhodně nesmíte vynechat. Stihnete je všechny klidně za víkend.

Forum Romanum

Zbytky kdysi velkolepé říše. Forum Romanum bývalo středobodem veřejného dění. Dnes jsou z něj ruiny, ale historie zde sálá z každého koutu. Najdete zde několik vítězných oblouků, z nichž nejzachovalejší je oblouk Severa Septima. Dále jsou zde zbytky různých chrámů a tržiště, prostě pulsující střed města. Při koupi vstupenek si vybírejte variantu 3 v 1. Zahrnuje totiž vstup do Kolosea, Fora Romana i na pahorek Palatin, který leží v blízkosti.

forum romanumForum Romanum: foto Pixabay

Koloseum a přilehlé zahrady

Koloseum je právoplatným symbolem Říma a žádný návštěvník by jej neměl vynechat. Fronta na lístky však bývá nekonečná, proto se nebojte nakupovat online (i když si připlatíte cca 2€). Jak bylo řečeno výše, při nákupu vstupenky 3 v 1 si ušetříte čekání na lístky do dalších památek.

K odpočinku přímo vybízejí zahrady v blízkém okolí Kolosea. Především Roseto di Roma (růžová zahrada) nabízí nejen krásný výhled na město, ale i romantickou oázu plnou květů bez velkoměstského ruchu. Známý je také Trajánův park, ke kterému kdysi patřily i lázně. Nachází se na pahorku Oppio, také nedaleko Kolosea. Do obou zahrad je vstup zdarma.

sixtinská kapleVýzdoba Sixtinské kaple: foto Pixabay

Bazilika svatého Petra a Sixtinská kaple

Co by to bylo za výlet do Říma, kdybyste neviděli umělecká díla v Sixtinské kapli? Tamější fresky jsou vrcholem renesančního umění a také nejslavnějším dílem Michelangelovým. Dříve byla soukromou kaplí papežů, dnes ji může obdivovat široká veřejnost. Vstupenku si však musíte zarezervovat dopředu online.

Ve Vatikánu také nesmíte vynechat Baziliku svatého Petra. Prý je postavena přímo na místě, kde tento světec zemřel. Je to největší bazilika na světě a také svaté místo pro mnoho poutníků. Do chrámu je vstupné zdarma. Chcete-li však vylézt až do kopule a vychutnat si nádherný výhled, připlatíte si 8–10 €. Záleží, zda se svezete výtahem nebo vyšlapete 551 schodů po svých.

Zde najdete další rady na cestu do Římarady na cestu do Říma.

Zdroje: https://smilingway.cz/prehled-vstupneho-na-pamatky-v-rime/

https://www.cestovinky.cz/clanek/rim-pruvodce-zajimava-mista

Řím: náhledové foto Pixabay

Cestování mě nabíjí energií, ať už jsou to výlety po Česku nebo za exotikou. Navštívila jsem už mnoho zajímavých míst a ráda vám je představím.