Letiště

Co všechno si můžeme vzít do kufru?

Když máme vybranou dovolenou, dohodnutý termín a koupené letenky už jen čekáme na den odletu. Co si však vzít t do kufru do letadla, aby byla letištní kontrola bez problémů? Nejmenší problém bývá naskládat oblečení a boty, protože stačí se podívat na předpověď počasí a doufat, že předpovědi budou odpovídat. Co, ale další věci, jako je třeba kosmetika?

Kosmetika v příručním zavazadle

Kosmetika představuje nejčastější komplikace při odbavování příručního zavazadla.  Povolena jsou v letadle totiž jen balení do 100 ml. Před tím než projdete bezpečnostní kontrolou, musí být veškerá kosmetika uložena v průhledném a opakovaně uzavíratelném sáčku a do objemu jednoho litru. V tomto provedení pak kosmetiku uložíte na bezpečnostní kontrolní pás, mimo příruční zavazadlo. Omezení se vztahuje na šampóny, tělové krémy, deodoranty, zubní pasty, parfém řasenky atd. Naštěstí dnes řada firem vyrábí cestovní balení těchto produktů. Omezení platí i pro tekutiny a aerosoly ve sprejích. I ty je potřeba mít v balení menší než 100 ml.  Zároveň je nutné hlídat si obsah látek, aby produkty neobsahovaly hořlaviny, žíraviny nebo jiné nebezpečné látky. Bezpečností kontrolou proto neprojdete třeba s repelentem.

Co povoleno je?

Výjimkou v příručním zavazadle jsou léky. Můžete si vzít jakékoliv léky předepsané lékařem nebo běžné léky proti horečce, bolesti atd. Povolené jsou v letadle i kapky, spreje a sirupy v množství větším než 100 ml. Při kontrole je však musíte dát na bezpečnostní kontrolní pás do přepravky mimo příruční zavazadlo. Dobré je mít léky v originálním balení i s příbalovými letáčky uvnitř, dále se doporučuje k lékům mít potvrzení od lékaře o medikaci. Potvrzení pracovníkům bezpečnostní kontroly ukáže, že léky opravdu užíváte.

Nůžky a nože o menší čepeli

Malé manikůrní nůžky nebo než s menší čepelí než je 6 cm si do letadla můžete zkusit vzít, jen musíte počítat s tím, že vždy záleží na posouzení bezpečnostního pracovníka, jestli vám to povolí.  Do letadla projdete i s deštníkem, nesmí mít však ostrý hrot. Bez omezení můžete v příručním zavazadle cestovat s mobilem, tabletem i notebookum, je nutné ale zařízení během kontroly z příručního zavazadla vyndat.  Někdy vás můžete bezpečnostní pracovník požádat o zapnutí, aby se přesvědčil o funkčností zařízení, proto je dobré mít nabitou baterii.

Letiště

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *