Dačice: Moravské město, které najdete v Jihočeském kraji, dalo světu kostku cukru

Kousek od Telče leží na Moravské Dyji město Dačice. Sice ze správního hlediska náleží do Jihočeského kraje, historicky ale patří k Moravě stejně jako nedaleké Slavonice. Obě města dovedou zvídavému návštěvníkovi nabídkou řadu zajímavých míst. Co na vás čeká v Dačicích?

Letadla, aquapark i historické pamětihodnosti

Dačicemi možná budete projíždět, když pojedete do Nové Bystřice nebo zamíříte na Jindřichův Hradec. O Dačicích se hovoří v písemnostech již v 12. století. Původní gotické město bylo v 16. století přestavěné na renesanční, a to i zásluhou italských umělců a stavitelů, kteří sem přišli ze své domoviny. Díky nim se pak můžeme dodnes obdivovat městskému historickému jádru, které je památkově chráněné. Navštívit zde lze kostel sv. Vavřince, Františkánský klášter, k vidění je Mariánský sloup a Starý a Nový zámek. V tom první je nyní sídlo městského úřadu, druhý pak slouží jako sídlo muzea a galerie.

Na letadla a vše, co s nimi souvisí, je možné se podívat v Leteckém muzeu Viléma Götha, jež je o prázdninách přístupné od úterý do neděle v čase od 9 – 12 a od 13 -17 hodin. Milovníci vody jistě ocení existenci dačického aquaparku s divokou vodou, masážními lavicemi a chrliči vody.

Pamětní deska na bývalé rafinerii. Foto: Wikimedia Commons / Autor: Daniel Baránek / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Da%C4%8Dice,_Palack%C3%A9ho_n%C3%A1m%C4%9Bst%C3%AD,_rafinerie_01.jpg

Dačice a kostkový cukr

Sladíte kávu nebo čaj kostkovým cukrem? Pokud ano, možná vás bude zajímat, že vznikl právě v Dačicích už v roce 1843. Jako připomínka tohoto byl ve městě postaven památník, jak jinak než v podobě kostky. Zajímavý je důvod vzniku tohoto českého patentu. Juliana, paní ředitelová, tedy manželka ředitele cukrovaru Kryštofa Rada, se při sekání homole cukru sekla do prstu. I pustil se její choť do přemýšlení, jak tomuto zranění příště předejít. A přišel s nápadem na výrobu cukru ve formě kostek.

Zdroj info: wikipedie.cz

Centrum Dačic. Náhledové foto: Wikimedia Commons / Autor: Daniel Baránek / https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Da%C4%8Dice,_centrum_01.jpg

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.