Divočinu Komijské republiky si jednoznačně zamilujete

V Evropě existují už jen dvě místa, jichž se ruka člověka téměř nedotkla – západní část pohoří Kavkaz a Komijská republika na území Ruska. Pokud o nich u nás vůbec něco uslyšíme, bývá to v souvislosti s dřevařským průmyslem.

Všeobecně se totiž tvrdí, že stromy, které tu rostou, se vyznačují pevnějším a odolnějším dřevem. Ve hře je prý jejich pomalý vývoj a drsné podmínky, jimž musí čelit. Ovšem chcete-li si užít ničím nerušené výhledy do přírody, půjde o oblast přesně pro vás.

V království zubra evropského

30 000 ha lesů, alpínských luk a vysokohorských pastvin – přesně to na vás v této oblasti čeká. Nejvýznamnější jsou lesy smrkovo-jedlové, v nichž dodnes přežívají mnohé vzácné druhy živočichů. Na prvním místě můžeme rozhodně jmenovat zubra evropského, který ovšem i zde patří ke kriticky ohroženým druhům (mimochodem je o největšího přežvýkavce, který dosud volně žije na území Evropy).

Foto: Pixabay

Ale není sám. Společnost mu dělá například levhart perský. Kamzík, rys, vlk, medvěd, divoká prasata a jeleni. Celkem tu lze napočítat okolo 390 druhů obratlovců a hned 60 druhů savců. Lesy Komijské republiky jsou zkrátka rájem pro milovníky volně žijících zvířat. Ale na své si přijdou i fanoušci do botaniky.

Téměř třetina rostlin v alpínské části se nikde jinde nevyskytuje

1580 druhů – to je úctyhodné číslo. A řeč je samozřejmě o rostlinách. Břízy, javory – ale také cedry. Na to vše tu narazíte. A nechybí ani okolo 650 druhů hub, z nichž řada patří mezi opravdu vzácné kousky.

Bohatství zdejší rostlinné říše je zkrátka ohromující. A nezáleží na tom, zda sem dorazíte na jaře, kdy většina horských květin rozkvétá nebo v půli podzimu, kdy se Komijské lesy zbarví do všech odstínů červené, oranžové a žluté. Vždy půjde o opravdu velkolepý pohled.

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.