Osada Jizerka

Do osady Jizerka za pozorováním noční oblohy, pěší turistikou i cyklistikou

Když chce někdo v České republice pozorovat oblohu bez světelného znečištění, raději si udělá výlet do Jizerky, nejvýše položené osady v Jizerských horách. Nachází se zde totiž takzvaná rezervace tmy neboli Jizerská oblast tmavé oblohy. Co dalšího v Jizerce uvidíte?

Z Kořenova do Jizerky

Do osady Jizerka se dostanete po jediné přístupové silnici z Kořenova, která bývá někdy v zimním období natolik zasypána sněhem, že je osada od okolního světa zcela odříznutá. Čeká vás asi třináct minut jízdy automobilem. Ten pak můžete nechat na parkovišti a dále se vydat pěšky příjemnou procházkou s výhledem na domy rozeseté po osadě Jizerka i čedičový vrch zvaný Bukovec. Ten budete míjet po pravé straně. Jeho výrazný kuželovitý tvar tvoří dominantu zdejší krajiny. Zajímavosti místní přírody popisuje naučná stezka. Pokud vystoupáte na jeho vrchol, za dobré viditelnosti můžete dohlédnout až na západní část Krkonoš.

Zdroj obrázku: Commons.Wikimedia.org

Co zajímavého uvidíte v Jizerce

Jizerka byla poprvé zmíněna v roce 1539. Již v 15. století ji navštěvovali italští hledači drahokamů na Safírovém potoce. Jak sám jeho název napovídá, když měli štěstí, nacházeli v něm kromě safírů také spinely, topazy nebo rubíny. Jizerka nebývala nikdy příliš velikou osadou, v 18. století tu stávalo jen sedm domů. Ve dvacátých letech 19. století zde vyrostla sklářská huť, která vyráběla duté sklo a skleněné tyče. Historii zdejšího sklářství připomíná Muzeum Jizerských hor v budově bývalé školy, dále tu najdete Hnojový dům nebo hotel Panský dům.

Nachází se zde také státem chráněné vrchoviště Rašeliniště Jizerky, národní přírodní Rezervace Jizery, přírodní rezervace Černá jezírka a Rybí loučky.

Zdroj obrázku: Commons.Wikimedia.org

Jizerská oblast tmavé oblohy

Chráněná oblast tmavé oblohy v Jizerce a jejím okolí zaujímá téměř 75 km2. Patří sem také bývalá polská sklářská osada Orle, která bývá častým cílem výletníků, kteří navštíví Jizerku. Nyní se jedná o turistické středisko. Pouhým zrakem je tu možné sledovat okolo jedné tisícovky hvězd. Což je úctyhodné číslo, protože ve městech ozářených pouličními světly těch hvězd uvidíte maximálně 200.

Osada Jizerka je ideálním místem pro provozování pěší turistiky i cykloturistiky. V zimě je pak cílem milovníků běhu na lyžích.

Zdroj náhledového obrázku: Commons.Wikimedia.org

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *