Do práce na kole anebo pěšky 31 dnů! A vyhrajte báječné ceny

Kolo

Prostě, použijte všechno, co má kolečka, ale ty rozeběhněte jen na vlastní pohon! Parta nadšenců, která před více než deseti lety rozjela tehdy nenápadnou výzvu Do práce na kole, léty tuto akci ještě více vyšperkovala! Každým rokem přibývají nadšenci, kteří odloží na měsíc klíčky od svých automobilů a vydávají se do práce pěšky. Jsou dokonce i tací, kteří do práce běhají! Letos v květnu se rozjíždí již 12. ročník „DPNK“!

Co vlastně znamená výzva Do práce na kole?

Za vše může spolek přátel AutoMat, kteří tuto báječnou celostátní akci vymysleli. Má dokonce tři kola a soutěží se týden v lednu, celý měsíc květen a čtrnáct dnů v měsíci září. Mimochodem, leden je skutečně pro zavilé pěšáky a odvážlivce! Jen si představte – v mrazivém či blátivém, jak se zrovna sluníčko vyspí, počasí, vyrazit do zaměstnání na kole…

Můžete si vybrat, kdy se zúčastníte, zda v lednu, květnu či v září. Je to zcela na vás a vašem rozhodnutí. Nejzajímavější je květen, který prověří vaši kondičku, ale i schopnost dodržet dané slovo. Jakmile se totiž přihlásíte, nedá vám to a jedete na plný výkon po celý měsíc. I když se vám někdy ráno nebude chtít, nebo budete mít pocit, že nestíháte, auto stejně necháte odpočívat v garáži a vydáte se na cestu do práce opět pěšky nebo na kole. Prostě pouze na vlastní pohon. To vše samozřejmě v případě, že nedojíždíte do velmi vzdáleného místa pracoviště, či vám to zdraví dovolí.

Soutěžíte individuálně, ale i v týmu

Jestliže jste solitér, můžete vytvořit družstvo o jednom členu. Na druhou stranu ale většina lidiček dává přednost týmu, protože v partě si užijete více radosti a veselí.

Do práce na kole
Foto: Taťana Veselá

Navíc jsou přichystané i doprovodné akce, kterých se můžete společně zúčastňovat nebo vyrážet spolu na výlety po práci. A to proto, že byla zavedena nová kategorie Zelené kilometry. V době koronaviru se už zdálo, že akce zajde na úbytě, protože ze dne na den zůstávali lidé doma na home office, maminky pečovaly o své děti, zvyšovala se nezaměstnanost… Ale propagátoři tuto výzvu oživili a přidali Zelené kilometry, tzn. že se začaly započítávat i nachozené či našlapané kilometry nejen do zaměstnání, ale i na výlety, na nákupy apod. A tato kategorie přetrvala dodnes.

Výlet
Foto: Taťana Veselá

Soutěží se ve dvou kategoriích

Především je třeba dodat, že se soutěží ve dvou kategoriích, a to v pravidelnosti a v počtu nejvíce získaných kilometrů. Jako tým soutěžíte zejména v pravidelnosti, ale jako jednotlivci můžete polykat kilometry o sto šest! Velkou motivací vám mohou být i úspěchy ostatních kolegů v republice. Průběžné plnění výzvy všech účastníků totiž vidíte. Systém je již hodně propracovaný. Zdolané kilometry se přenesou za pomoci stažených aplikací anebo pokud jste zastánci „ruční práce“, můžete si je zaznamenávat do svého profilu běžným vložením. Je to zcela jednoduché. Od založení profilu, který vás nebude stát snad ani pět minut, až po samotný nádech na startu!

A to nejdůležitější na konec!

Možná si kladete otázku, proč to ti lidé dělají? Nicméně se nejedná jen o soutěživost, nýbrž i o propojení lidských osudů. Postupně se s kolegy a kolegyněmi více seznámíte nebo k sobě najdete cestu. Při sportu zpravidla nepoužíváme naučené formulky, ani dress code, nýbrž se báječně uvolníme.

Nepochybně dalším trendem je udržitelnost dopravy. Vždyť jen vloni účastníci této celostátní výzvy ušetřili celkem 700 tun emisí CO2! Našlapali a nachodili přes 5 425 000 kilometrů! Zdá se vám to hodně? Možná právě díky tomu, že vloni vytvořili fanouškové rekord v počtu přes 22 000 soutěžících!

A na závěr lze podotknout, že můžete vyhrát i pěkné ceny a různé slevy. A bude vás to stát jen jedno startovné, za které navíc obdržíte super triko s emblémem Do práce na koleDo práce na kole.

Svezte se na vlně nadšení a udělejte něco více pro své zdraví. Choďte pěšky, poznávejte svět z kola! Staňte se součástí komunity vyznávající aktivní životní styl. Podpořte spolek AutoMat a udržitelnou mobilitu ve městech a přispějte k vylepšování cykloinfrastruktury ve vašem městě! Třeba vás nabudí výsledky účastníků loňské výzvy, které naleznete se spoustou informací a fotografií zde: zaverecna-zprava-Do-prace-na-kole-2021-web.pdf (dopracenakole.cz)Zaverecna-zprava-Do-prace-na-kole-2021-web.pdf (dopracenakole.cz)

Zdroje info: dopracenakole.cz, mojekolo.cz

Náhledové foto: Taťana Veselá

favicon

V Čechách je krásně, tak proč někdy nevyrazit za hranice všedních dnů...?