Do USA letos opravdu ne, díky propojení cyklů se tu přemnožily cikády. V jedné části jich je tolik, že míří i na talíře v restauracích

Cikády, USA, cestování, hrozba, hmyz

Do USA letos opravdu ne, přemnožily se cikády. V jedné části jich je tolik, že míří i na talíře v restauracích. S blížícím se létem se východní polovina Spojených států připravuje na událost doslova biblických rozměrů – objevují se tu totiž doslova biliony cikád.

Letošní rok je co do rojení tohoto hmyzu obzvláště výjimečný, protože se současně objeví dvě hejna, jedno s třináctiletým cyklem a druhé se sedmnáctiletým cyklem, což se nestalo již více než 200 let.

Životní cyklus cikád

Cikády tráví většinu svého života jako nymfy pod zemí, kde se živí mízou z kořenů stromů. Po 13 nebo 17 letech, v závislosti na jejich líhni, se hromadně vynořují, když teplota půdy trvale přesáhne 64 stupňů Celsia. Synchronizace jejich výskytu je strategií přežití, která se nazývá nasycení predátorů: tím, že se objeví v tak velkém počtu, přemohou predátory a zajistí, že jich přežije dostatek, aby se mohly rozmnožovat.

Foto: Pixabay

Snůšky z roku 2021: XIX a XIII

V letošním roce se synchronizovaně objevuje XIX. líheň, třináctileté cikády, a XIII. líheň, sedmnáctileté cikády. Očekává se, že toto vzácné překrytí zasáhne části 16 států na středozápadě a jihovýchodě, přičemž obzvláště vysoká koncentrace je jižně od Michiganského jezera, kde se teritoria obou líhní protínají. Pokud tedy uvažujete, kam na dovolenou, tak tomuto místo bychom se pochopitelně raději vyhnuli.

Sluchový zážitek to sice bude úžasný – ovšem nejsme si jistí, jak dlouhou podobnou „laskominu“ dokáže lidské ucho snést. Ovšem mnoho živočichů, včetně ptáků, ryb a savců, bude na tomto hmyzu hodovat a doslova těžit z náhlé hojnosti potravy – a co víc, některé restaurace se této příležitosti chytily a nabízejí cikády pěkně na křupavý způsob po vzoru chipsů. Pro všechny, které fascinuje příroda nebo mají rádi neobvyklé laskominy, by tak mohlo jít o opravdu neopakovatelnou podívanou. Koneckonců – dochází k tomu jen jednou za 200 let.

 

Zdroj: https://www.nbcnews.com/science/science-news/cicadas-2024-emergence-periodical-brood-2024-map-cicada-rcna134152, https://apnews.com/article/periodical-cicada-invasion-bugs-everywhere-locusts-evolution-e57f708cdcf144a20fe8f694e95b5d44

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.