Podyjí

Do Znojma za památkami i za vínem

Památky, vyhlášené víno, okurky a také vstupní brána do národního parku. To je Znojmo.

Než se vydáte za vínem, zastavte se u znojemských památek a poznejte historii města. Znojmo bylo už od 12. století jedno s center Moravy. Výchozím bodem prohlídky může být hrad s rotundou sv. Kateřiny, která patří mezi národní kulturní památky. Hrad byl založen v 11. století jakožto sídlo pro knížata rodu Přemyslovců. Na místě dnešního hradu stojí barokní zámek.  Kousek od tohoto místa narazíte na chrám svatého Mikuláše a Svatováclavskou dvojkapli. Pokud pak projdete ulicí zvanou Velká Mikulášská a přes Masarykovo náměstí a ještě Obrokovou ulicí, dostanete sek radniční věži, ze které je krásný výhled na Pálavské vrchy, Českomoravskou vrchovinu.

Podzemí Znojma

Pokud do Znojma zavítáte ještě v letním období, určitě se zajděte ochladit do podzemí Znojma. Vstup do znojemského podzemí najdete kousek od radniční věže na Slepičím trhu Ve Znojmě. Podzemí vznikalo postupně. Nejdříve vznikly sklepy místních, aby měli kde skladovat úrodu a následně se sklepení spojila, aby se vytvořil úkryt v období válek. Nyní jde o jeden z největších podzemních labyrintů střední Evropy. Některé trasy mají dokonce až 27 km.

Vstupní brána do Podyjí

Jedná se sice o malé území, ale za to krásné. A to NP Podyjí, který je naším nejmenším národním parkem. Jako vstup představuje z jedné strany Znojmo a z druhé Vranov nad Dyjí. Vybrat si můžete některou s tras nebo cyklostezek a vydat se na poznávání tohoto národního parku dle vaší libosti. Cyklostrasy vedou nejen po okolí Znojemska, ale i do Rakouska. A o tom, že víno je tady všudypřítomné dokazuje i Znovín walking, což je chůze s hůlkami propojující turistiku s vínem a také s přírodou. Typické pro tuto oblast jsou odrůdy Sauvignon, Ryzlink rýnský nebo Veltlínské zelené. Samotnou ochutnávku vína pak můžete absolvovat v mnoha sklípcích v okolí města Znojma.

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *