Dovolená na Krétě: Bohatá historie, nádherná příroda a skvostné pláže

Knossos

Ještě stále uvažujete o letošní dovolené a rádi byste vyrazili na poslední chvíli? Jasně, proč ne? Alternativ existuje velké množství. Vydat se můžete hned do několika zajímavých evropských destinací. Jestliže chcete spojit objevování historických míst, nádherné přírody a moře, pak vsaďte na Krétu. Tento starobylý ostrov nabídne vše zmiňované a mnohem více.

Legendami protkaná historie

Když se řekne Kréta, mnohým se vybaví starobylý mínojská kultura. Vždyť právě ona po sobě zanechala památky staré kolem 4000 let. Určitě se vyplatí navštívit bájné sídlo krále Mínoa, která se nachází v palácovém komplexu ve městě Knossos. Kdo by neznal slavnou řeckou báji o Theseovi a jeho boji s Minotaurem? Právě on byl vězněn v místním podzemním labyrintu. Dovolená na Krétě se také neobejde bez návštěvy Heraklionu, kde se nachází archeologické muzeum.

Knossos

Knossos: Zdroj obrázku Pixabay.com

Nádherné soutěsky

Kréta nabízí nádhernou přírodu, a to se vším všudy. Především místní soutěsky stojí za to. Nádherná je hlavně dlouhá soutěska Samaria měřící přes 18 km. Pokud chcete navštívit spíše soutěsky s menším množstvím návštěvníků, volte třeba Rouvas, Zakros nebo Agia Irini. Velmi příjemně vám bude v jeskyni Psychro. Právě tady se dle legendy narodil vládce řeckých bohů Zeus. Slavný je také vrchol Gingilos nacházející se v nadmořské výšce 2080 m n.m.

Samaria

Soutěska Samaria: Zdroj obrázku Pixabay.com

Krásná pláž Elafonisi

Pro Krétu je typický také pohled na pláž Elafonisi, jenž je charakteristický zejména růžovými odstíny písku. Jde o jedno z nejfotografovanějších míst v celém Řecku. Azurově modré moře a růžový písek si jistě zapamatujete na hodně dlouhou dobu. Podobně krásné a čisté pláže nabízí třeba také ostrov Santorini. Patříte mezi příznivce hippies? Pak nemůžete vynechat koupání na pláži Matala, která je typická spoustou obydlí, jež vytesali hippies do útesu.

Knossos: Zdroj náhledového obrázku Pixabay.com

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.