Helská kosa: vojenská pevnost i přímořské letovisko

Velká většina Evropanů, kteří přemýšlí o dovolené u moře, obrací svůj zrak k jihu a turistickým destinacím na břehu Středozemního moře. Je to přitom trochu škoda, protože i Baltské moře umí nabídnout příjemnou a zážitky naplněnou dovolenou s koupáním v moři a možností poznat místo se zajímavou historií. Jednou z nejvyhledávanějších destinací na pobřeží Baltu je potom tzv. Helský poloostrov. Proč tedy nevyměnit jedno léto Chorvatko či Řecko za Polsko?

Helská kosa

Tento 35 km dlouhý a 150 m až 3 km široký písečný poloostrov vybíhá z města polské pevniny do moře ve městě Wladyslawowo a na druhé straně takto vzniklého zálivu nalezneme města Gdaňsk, Gdyně a Sopoty. Z toho v minulosti plynul strategický význam této geografické zvláštnosti. Není proto divu, že jeho historií se jako červená nit vine vojenské využití.

Milovníci vojenské historie si proto přijdou na své, neboť zde naleznou stará vojenská opevnění či muzeum obrany poloostrova za druhé světové války. Vojensko-historické památky ale nejsou tím jediným, co je zde k vidění. V samotném městě Hel i přilehlých rybářských vesničkách lze strávit příjemný den.

02_Hel

Zdroj obrázku: Wikimedia Commons

Za mořem a přírodou

Za vidění rozhodně stojí přírodní rezervace Helské duny se svými typickými – a pro Evropu neobvyklými – písečnými dunami, až 10 m vysokými. Pláže jsou zde samozřejmě písečné a co je nejlepší – mimo jižní část a samotný Hel nikterak přeplněné. Voda zde bývá přijatelně teplá, rozhodně teplejší, než by většina lidí od Baltu očekávala. Bývá zde pouze trochu větrno, což ocení především windsurfaři.

Helský poloostrov lze objevovat i ze sedla kola, neboť po celé jeho délce vede zajímavá cyklostezka. Nejen sportovci, ale i všichni ostatní, ocení velký výběr příjemných a útulných restaurací. Většina z nich se specializuje především na ryby.

V zimním období se občas stane, že vzedmuté moře v některých úzkých místech zalije písečnou šíji a z poloostrova se na chvíli stane ostrov. V létě ale není čeho se bát, s pevninou je „kosa“ spojena jak silnicí, tak železnicí a její návštěvu lze rozhodně doporučit!

Zdroj náhledového obrázku: Wikimedia Commons