Dovolená v Česku – jak ji ještě zachránit

Plzeň

Stále více se mluví o tom, že vzhledem k uzavření hranic budou letos české hotely, kempy a penziony maximálně vytížené. A kdo zaváhá, své místo si tu už nenajde. Na co si tedy dát pozor a kdy se raději své letošní dovolené vzdát úplně?

Stačí se podívat na to, jak se aktuálně chovají lidé okolo vás, kteří letos chorvatský Split vyměnili třeba za Mácháč. A nesmíme zapomenout ani cestovní agentury, jež budou mít v tomto ohledu bohužel velmi nepřehlédnutelnou roli.

Nejvíce plno bude v srpnu

Když se podíváme na rezervační programy, zjistíme, že nejvíce lidí si svou dovolenou plánuje na srpen. V červenci se ještě obávají ne zcela rozvolněných karanténních opatření kvůli COVID-19 a v září zase mnoho z nich volno nedostane (navíc je tu třeba připočítat fenomén školou povinných dětí, které ředitelé pravděpodobně nebudou chtít během příštího roku ve zvýšené míře uvolňovat z výuky).

Krkonoše

Zdroj obrázku: Pixabay.com

Připravte se na vyšší ceny

Máte svůj oblíbený hotel nebo penzion? Pak se připravte na to, že jeho ceny se nejspíš zvednou a to cca o třetinu. Čest výjimkám. Pokud vám však donedávna stačilo na noc něco okolo 400 Kč, letos to bude přes 600 Kč. Ztráty je totiž nutné někde vynahradit

A nenechte se mýlit, ani zdražení návštěvníky neodradí. Mnoho hotelů a penzionů má již teď ubytovací kapacity na letní měsíce zaplněny minimálně z poloviny.

Cestovní agentury skupují místa v kempech

Že by vás ani ve snu nenapadlo využít při cestování po ČR cestovní agenturu? Možná vám nic jiného nezbude. Vzhledem k omezení zahraničního cestování se totiž spousta českých cestovních agentur rozhodla vsadit na poměrně jistý zdroj příjmu a skoupila (doslova) leckdy i polovinu kapacit oblíbených ubytovacích zařízení, kempů apod. V centru jejich zájmu jsou zejména rekreační střediska a hotely u velkých vodních nádrží.

Takže pokud nemůžete narazit na volný termín ve své oblíbené destinaci, můžete se zkusit podívat právě na nabídky cestovních agentur. A nevýhody? Vyšší ceny a to mnohdy o tisíce, jedete-li na delší dovolenou. Vypadá to tedy tak, že letos si budou moci dovolenou v těch nejatraktivnějších oblastech Česka dovolit jen ti, kteří si za ni budou ochotni připlatit.

Pokud tedy s termínem dovolené stále ještě váháte, může se docela dobře stát, že se nakonec nedostanete nikam. Můžete samozřejmě spoléhat na nejrůznější „last minute“ akce, ovšem stávající vysoký zájem jim do karet příště nehraje. Nebo si letos dovolenou odpusťte a ušetřené peníze investujte až příští rok do nějaké pořádné. Záleží jen na vás a nám nezbývá, než doufat, že jsme vám rozhodování alespoň trochu usnadnili.

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.