Loď

Dovolená v Chorvatsku na lodi? Ano, nebo ne?

Chorvatskou je jednou z nejoblíbenějších českých destinacích  pro dovolenou u moře. Láká nejen dopravní a cenová dostupnost, ale i čisté moře a krásná příroda okolo. Pokud nejste úplně příznivci dovolené strávené jen na pláži, můžete vyzkoušet i jinou alternativu, třeba plavbu na plachetnici. Jaké to má výhody/ nevýhody a co je všechno potřeba zařídit než odplujete?

Proč strávit dovolenou na lodi?

Pokud trávíte dovolenou u moře, jste ubytování na určitém místě, nedostanete se z pevniny na těžko přístupná, ale skvělá místa ke koupání. Naopak na lodi, když se vám nějaké místo líbí, se zkrátka zastavíte a okoupete, kde chcete. Velkou výhodou je také to, že kolem vás nejsou žádní lidé, než jen ti, s nimiž cestujete na lodi.  Takže naprostá svoboda v tom, co a koho chcete přes den vidět nebo zažít. V neposlední řadě takový západ slunce jako je na moři, nikde jinde nezažijete.

Nevýhody dovolené na lodi

Jako všechno i dovolená na lodi má své výhody i nevýhody. Velkou a omezující nevýhodou pobytu na lodi může být mořská nemoc. Další nevýhodou je hygiena, zvlášť pokud jste zvyklí se několikrát denně sprchovat, mýt si a fénovat vlasy. To asi moc spokojeni nebudete. Nakonec může být limitující i cena, protože Chorvatsko každoročně zdražuje.

Než vyplujete

Abyste se dostali na moře, musíte nejprve do Chorvatska dojet, nejlépe vlastním autem, protože si můžete sbalit tolik věcí, kolik jen chcete. Navíc si můžete vzít i vlastní jídlo a pití. Ne na každém místě, kde budete s lodí zastavovat, bude třeba restaurace či obchod, tak je dobré mít s sebou nějaké zásoby. V marínách, kde lodě kotví, však malé supermarkety bývají.  Co se týká pronájmu lodi, cena se odvíjí od velikosti lodi, jejím stáří a také na délce výpůjční doby. Loď si můžete půjčit na místě, tedy v Chorvatsku nebo prostřednictvím agentury ještě v Česku i s kapitánem, který má adekvátní licenci. Tímto náklady nekončí, protože musíte počítat se zakotvením lodě na noc a to buď na vlastní kotvě, na boje, u městského mola nebo v maríně.

 

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *