Dovolená v Chorvatsku na lodi? Ano, nebo ne?

Chorvatskou je jednou z nejoblíbenějších českých destinacích  pro dovolenou u moře. Láká nejen dopravní a cenová dostupnost, ale i čisté moře a krásná příroda okolo. Pokud nejste úplně příznivci dovolené strávené jen na pláži, můžete vyzkoušet i jinou alternativu, třeba plavbu na plachetniciplavbu na plachetnici. Jaké to má výhody/ nevýhody a co je všechno potřeba zařídit než odplujete?

Proč strávit dovolenou na lodi?

Pokud trávíte dovolenou u moře, jste ubytování na určitém místě, nedostanete se z pevniny na těžko přístupná, ale skvělá místa ke koupání. Naopak na lodi, když se vám nějaké místo líbí, se zkrátka zastavíte a okoupete, kde chcete. Velkou výhodou je také to, že kolem vás nejsou žádní lidé, než jen ti, s nimiž cestujete na lodi.  Takže naprostá svoboda v tom, co a koho chcete přes den vidět nebo zažít. V neposlední řadě takový západ slunce jako je na moři, nikde jinde nezažijete.

Nevýhody dovolené na lodi

Jako všechno i dovolená na lodi má své výhody i nevýhody. Velkou a omezující nevýhodou pobytu na lodi může být mořská nemoc. Další nevýhodou je hygiena, zvlášť pokud jste zvyklí se několikrát denně sprchovat, mýt si a fénovat vlasy. To asi moc spokojeni nebudete. Nakonec může být limitující i cena, protože Chorvatsko každoročně zdražuje.

Foto: Pixabay

Než vyplujete

Abyste se dostali na moře, musíte nejprve do Chorvatska dojet, nejlépe vlastním autem, protože si můžete sbalit tolik věcí, kolik jen chcete. Navíc si můžete vzít i vlastní jídlo a pití. Ne na každém místě, kde budete s lodí zastavovat, bude třeba restaurace či obchod, tak je dobré mít s sebou nějaké zásoby. V marínách, kde lodě kotví, však malé supermarkety bývají.  Co se týká pronájmu lodi, cena se odvíjí od velikosti lodi, jejím stáří a také na délce výpůjční doby. Loď si můžete půjčit na místě, tedy v Chorvatsku nebo prostřednictvím agentury ještě v Česku i s kapitánem, který má adekvátní licenci. Tímto náklady nekončí, protože musíte počítat se zakotvením lodě na noc a to buď na vlastní kotvě, na boje, u městského mola nebo v maríně.

Náhledové foto: Pixabay

Studentka logopedie se zájmem nejen o řeč, ale i o cestování, čtení knih a další. Snad texty nikoho neurazí a budou se líbit.