Draci, Hobiti a indonéské ostrovy

indonésie

Indonésie je mezi cestovateli a turisty oblíbenou destinací, zvláště pak ostrov Bali. Nedaleko od něj se ale nachází pár menších ostrovů, které jsou ještě zajímavější, a to především svou přírodou a málem zapomenutou historií. Komodo a Flores vás vítají!

Hobití jeskyně

Ostrov Flores byl dlouhá léta jen jedním z nenápadných zalesněných ostrůvků souostroví Malé Sundy. Bylo by tomu tak i nadále, kdyby v roce 2003 archeologové neodkryli zajímavý nález, a to částečně fosilizovanou kostru a zachovalou čelist zhruba metr vysokého člověka z období pleistocénu. Člověk byl pojmenován Homo floresiensis, ale nikdo mu neřekne jinak než hobit. V jeskyni Liang Bua, která od té doby čelí náporům turistů, se našlo ještě dalších 14 zkamenělin a jednoduchých nástrojů.

Kromě archeologických nalezišť oplývá ostrov nádhernou přírodou. I proto mu dali portugalští mořeplavci jméno Flores (v překladu květiny). Ostrov je celý pokrytý hustou džunglí a domorodci zde stále žijí v souladu s přírodou. Zajímavé je, že zde vládne matriarchát a veškerý (i když skromný) majetek se tu předává z matky na dceru.


kelimutu
Kelimutu: foto Unsplash

Tři barevná jezera

Dalším proslulým fenoménem tohoto ostrova je národní park Kelimutu. Ten zahrnuje stejnojmenný vulkán a jeho okolí. Sopka Kelimutu je zajímavá svými třemi jezery, která mění barvu. Je to pravděpodobně způsobeno rozpouštěním sopečných minerálů. Park zahrnuje také arboretum s výčtem ohrožené flóry ostrova a budete-li mít štěstí, můžete zahlédnout i některá kriticky ohrožená zvířata, která v parku žijí. Flores má také své dva zvířecí endemity, a to hlodavce Bunomys naso a krysu Hainaldovu.

Draci nakonec

Flores je jedním z výchozích bodů pro přístup do národního parku Komodo na stejnojmenném sousedním ostrově. Zde žijí největší ještěři světa, varani komodští. Mimo pozorování varanů jsou okolní vody vhodné pro šnorchlování či pozorování velryb.

varanVaran: foto Unsplash

Co říci závěrem? Kdo miluje exotiku a Bali je již přesycen, měl by ostrovy Komodo a Flores určitě navštívit. Slibují totiž zážitky, které jinde jen tak nedostanete.

Zdroje: https://www.bali-indonesie.cz/destinace/indonesie/komodo-seznamte-se-s-komodskym-drakem

https://magazin.travelportal.cz/2017/05/02/flores-indonesky-ostruvek/

Indonésie: Náhledové foto Pixabay

 

Cestování mě nabíjí energií, ať už jsou to výlety po Česku nebo za exotikou. Navštívila jsem už mnoho zajímavých míst a ráda vám je představím.