Dva ostrovy Nového Zélandu – víme, čím se od sebe liší

Často slýcháme říkat, že někdo jede na Nový Zéland. Ale když se ho zeptáme zda na jižní nebo severní, obvykle jen nechápavě krčí rameny a hledá mapu (ostřílené cestovatele sem samozřejmě nepočítáme). Pojďme si teď udělat v těch novozélandských ostrovech trochu jasněji.

Severní a Jižní ostrov se od sebe značně liší

Ve skutečnosti by se dalo říct, že Nový Zéland tvoří dva ostrovy a spousta menších ostrůvků. Většina zájezdů míří na Severní ostrov, kde jsou koncentrována ta největší turistická lákadla (Auckland, Wellington, Whakarewarewa apod.).

Severní ostrov Nového Zélandu

Je pro něj charakteristické zejména velmi členité pobřeží, které si oblíbili milovníci nevšedních výhledů na moře. Potěší vás také členitost krajiny – svěží úrodné nížiny se rychle střídají s vysokými kopci a srdcem ostrova je pak rozhodně divoce pulsující sopečná činnost. Horké prameny, jezírka, gejzíry, zemětřesení – to všechno tu při své návštěvě zcela samozřejmě zažijete. Centrem těchto radovánek je již zmíněná oblast Whakarewarewa, ležící poblíž menšího města Rotorua. K návštěvě doporučujeme zejména lázně – větší na Novém Zélandu nenajdete.

Jižní ostrov Nového Zélandu

Budete se tu cítit tak trochu jako doma, dominuje mu totiž pohoří, důvěrně nazvané Jižní Alpy. Od Severního ostrova je oddělen Cookovým průlivem a zamilují si ho především milovníci divoké přírody. Výlety do hustě zalesněných údolíček, končící u průzračných vod některého z křišťálově čistých jezer a jezírek (pozůstatky ledovcové činnosti) budou jistě patřit k tomu nejkrásnějšímu, co můžete zažít.

S trochou štěstí tu lze narazit i na legendárního nelétavého ptáka kivi a další endemické druhy v některém ze 14 národních parků Nového Zélandu. A až vás výlety unaví, zastavte se v některé místní restauraci nebo bistru. Novozélandská kuchyně odráží množství okolních vlivů, takže se pyšní opravdu nevídanou pestrostí. A nejtypičtější pokrmy? Ty, připravené v zemní peci! Doporučujeme.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.