Za půvabnými dřevěnými kostelíky do slovenského Bardějova

Musíte se za nimi vydat až na východní Slovensko, ale pokud máte v oblibě skutečně netradiční zážitky, pak se cesta sem jednoznačně vyplatí. Bardějov, centrum oblasti Šariš s velkým historickým významem, vás okouzlí už na první pohled.

Najdeme ho samozřejmě na Seznamu světového kulturního dědictví UNESCO a i když ho dnes řadíme do Slovenska, dříve mu dominovali Poláci a sloužilo jako významné centrum polské vzdělanosti.

Kam za nejkrásnějšími místy Bardějova

Chcete-li z města vidět opravdu to nejlepší, zamiřte na Radniční náměstí. Najdete tu zejména půvabnou baziliku sv. Egídia, městskou radnici a množství zachovalých gotických domů. Městská radnice byla první stavbou našich sousedů, postavenou v renesančním stylu a dnes v ní najdete muzeum.

Nedaleko od městského centra leží další unikát – poměrně dobře (byť jen z části) zachovalý komplex židovských lázni a synagogy. Pocházejí z 18. století a nic podobného na Slovensku nenajdete.

Skutečné perly – dřevěné kostelíky

Pokud se ovšem nebojíte zamířit i mimo město, čeká na vás další báječné překvapení – dřevěné kostelíky. V okolí Bardějova jich stojí celá řada. Ve své době (18. a 19. století) byly typické pro nejchudší části země. Není divu, když bylo dřevo nejlevnějším a nejdostupnějším materiálem.

Neměly jednotného architekta ani styl, často je stavěli svépomocí obyvatelé vesnice, takže každý z nich je unikátní a rozhodně jich stojí za to navštívit více. Najdete je v okruhu asi 15 kilometrů v okolí města, rozeseté po kopečkách a kopcích. Jsou perfektními cíli pro pěší túru nebo cyklovýlety. Ubytujte se v Bardějově na jeden nebo dva dny a objevte je všechny! Rozhodně půjde o výlet, na který jen tak nezapomenete.

A když už tu budete, nezapomeňte ani na Bardejovské kúpele a Muzeum šarišské dědiny. Umožní vám udělat si dobrý přehled o oblasti, v níž se právě nacházíte.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.