Egypt mění hlavní město, Káhira upadne do zapomnění

Kdo jednou tohle pulsující srdce země faraonů navštívil, ten na jeho ruch, shon a především přelidněnost nikdy nezapomene. A právě to jsou důvody, proč už vyšším autoritám došla trpělivost a rozhodly se učinit všem obtížím rázný konec.

Nějakou dobu už tak poblíž Káhiry vyrůstá nové správní centrum, jež by mělo do funkce „nastoupit“ už v létě. Zabydlet by se tu měli úředníci napříč administrativami, přesídlí sem ministerstva apod. Všechna tato opatření by měla Káhiře značně ulevit.

Architektura s faraonskými kořeny v praxi

Ovšem utápí-li se moderní Káhira doslova ve směsici různých kulturních vlivů, Nové administrativní hlavní město (jak zní prozatím název celého celku) by se mělo inspirovat jedinečnou architekturou staroegyptských chrámů. Bude tak v sobě odrážet minulost a zároveň se dívat do budoucnosti.

Foto: Przemyslaw „Blueshade“ Idzkiewicz / Creative Commons / CC-BY-SA-2.5 , https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cairo,_Old_Cairo,_Hanging_Church,_Egypt,_Oct_2004_edit.jpg

Změna hlavního města není v Egyptské historii ničím novým

Stačí se jen podívat do historie. Například bájné město Piramesse, jehož umístnění nemohli archeologové díky proměnlivému nilskému korytu dlouho lokalizovat, spatřilo světlo světa za Ramesse II., který sem přesunul svou rezidenci. A nesmíme opomenout ani Alexandrii či nepříliš vydařený pokus „kacířského“ faraona Achnatona v podobě Achetatonu alias dnešní El- Amarny.

Nejde o první „umělé“ centrum země na světě

Ovšem ani v moderní historii nejde o žádnou novinku. Stejně ke svému hlavnímu městu Neipyijto přišel i Myanamar. Celý komplex doslova vyrostl z džungle a sesadil tak doposud vládnoucí Rangún.

Náhledové foto: Nirvana dwaik1 / Creative Commons / CC0 License, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Cairo_from_Cairo_Tower-Egypt.jpg

Zdroj: Novinky.cz/cestovani/clanek/egypt-se-chysta-na-presunuti-hlavniho-mesta-40354530

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.