Etnická skupina Mao-nan představuje jeden z posledních ostrůvků autentické kultury v Číně. Hrozí jí však zánik

Setkání se v Asii se skutečně autentickou kulturou se začíná stávat skutečně výjimečným a mimořádným zážitkem. Tradice jsou totiž obvykle uzpůsobovány a ohýbány, aby vyšly vstříc nárokům moderního turismu. Většina z toho, co na svých cestách vidíme, je tak pouhé pozlátko.

Vzácnou výjimku představuje čínská etnická skupina Mao-nan, dodnes existující v okrese Chuan-ťiang, ve kterém žije přibližně 70 % obyvatel této skupiny, tedy 64 500 lidí. Čínská etnická skupina Mao-nan je jednou z 28 čínských etnických skupin s malým počtem obyvatel. A stejně jako jim i jí hrozí, že se brzy vytratí. Její tradice se totiž jen stále obtížněji hledají své místo ve světle moderních technologií a dalších vymožeností.

Těšit se můžete na unikátní tkalcovské dovednosti a další zajímavosti

A proč se vesnice těchto lidí rozhodně vyplatí navštívit? Najdete v nich totiž plno zajímavostí. Toto etnikum se může pochlubit především dlouhou historií a po všech stránkách jedinečnou kulturou. Vyhlášené je zejména tkalcovské umění maonanských květinových bambusových klobouků a „Fej-tchao“, druh rituálu pro požehnání, který spojuje lidové písně, drama, tanec a další umělecké prvky, byly zapsány na seznam národního nehmotného kulturního dědictví.

Foto: Pixabay

Většina zvyků je stále uchovávána v co nejautentičtější podobě a vy tak můžete nahlédnout do dob dávno minulých. A to opravdu důkladně.

Největší svátek Mao-nan

Svátek Fen-lung se každoročně slaví na konci června a v jeho rámci se od jisté doby vždy konají aktivity z oblasti světového přírodního dědictví a kulturní turistiky. Každý, kdo sem dorazí, si tak může prohlédnout tradiční sportovní soutěže, šachové soutěže a projekty nehmotného kulturního dědictví, jako je tkaní květinových bambusových klobouků, vyřezávání masek atd. etnické skupiny Mao-nan. Mnohdy jsou pořádány i workshopy, takže si na místě můžete všechno jaksepatří zkusit. A byla by rozhodně škoda toho nevyužít. Jde o mnohem lepší zážitek než ve chvíli, kdy se například jen díváte na historický dokument.

Nejenom etnikum Mao-nan

Pokud ovšem navštívíte okres Chuan-ťiang, rozhodně byste se neměli zastavovat jen v těchto domorodých vesnicích. Nabízí totiž i množství dalších zajímavých krás. Mimo jiné se se může pochlubit také dobře zachovaným ekosystémem krasových lesů. Jeho krasová krajina byla v roce 2014 zapsána na Seznam světového přírodního dědictví. A mezi milovníky gastronomie je také známý svými chutnými a oblíbenými potravinami, z nichž nejznámější jsou místní prasata, krávy, kachny, rýže a houby.

Náhledové foto: Protext

Zdroj: https://www.protext.cz/zprava.php?id=36939

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.