hot dog

Jak párek v rohlíku dobyl svět: začalo to Homérem!

Rychlé občerstvení na cestách nebo jednoduchá domácí večeře. To je párek v rohlíku neboli hot dog. Na první pohled by se mohlo zdát, že tato pochoutka musí zákonitě pocházet z USA. Vždyť je téměř jejich národním jídlem! Ve skutečnosti je však původ této svačinky zcela jiný.

Klobásková Odyssea

Dříve než přejdeme k hot dogu, jak jej známe, dovolím si zmínit jednu zajímavost, a sice o původu masné části této chuťovky. Klobása je totiž podle vědců nejstarším zpracovaným jídlem na světě. Zmiňuje se o ní již Homér ve svém eposu Odyssea v 9. století před naším letopočtem. Od vytvoření klobás pak už byl jen krůček ke vzniku hot dogu. Došlo k tomu však až mnohem později.

Z Německa za velkou louži

Párky, klobásy a jiné uzeniny byly (a stále jsou) doménou Německa a Rakouska. Však se také obě země o původ párků jak se patří přou. Strčit uzeninu do housky však napadlo až jednoho německého imigranta, který ve městě New York otevřel první pojízdný stánek, a to v 60. letech 19. století. Jméno tohoto člověka se bohužel nedochovalo, ale zhruba o deset let později se na Coney Islandu objevil jistý německý pekař Charles Feltman, který slavil s hot dogy neuvěřitelný úspěch. V prvním roce podnikání jich prodal téměř 4 tisíce!

párek v rohlíkuPárek v rohlíku: foto Unsplash

Po tomto prvotním úspěchu se hot dogy začaly prodávat jako chutné občerstvení na baseballových zápasech. Podle odborníků tuto dnes již tradici založil také německý imigrant, Chris Von de Ahe, který vlastnil jeden z baseballových týmů v St. Louis.

Proč zrovna „hot dog“?

A jak vzniklo pojmenování tohoto občerstvení? Názory se různí. Někteří se domnívají, že název „hot dog“ zapříčinily pomluvy, že párky jsou vyráběné ze psího masa. Jiní zase tvrdí, že Němci s sebou do Ameriky přivezli také jezevčíky, kteří se svým vzezřením uzeninám podobají. Oficiální verze se však opírá o kreslenou reklamu v novinách, kdy byly párky v rohlíku přetvořené do podoby jezevčíků v houskách.

Zdroj: https://www.hot-dog.org/culture/hot-dog-history

Hot dog: náhledové foto Unsplash

Cestování mě nabíjí energií, ať už jsou to výlety po Česku nebo za exotikou. Navštívila jsem už mnoho zajímavých míst a ráda vám je představím.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *