pas-dokumentace

Přechod polsko-běloruské hranice v barvách. Někteří pohraničníci s gangy přímo spolupracují, jiní uprchlíky jen zbijí a okradou

Otázka migrace je dnes velmi hojně propírána na všech frontách. Mnohdy se spekuluje o tom, že na ní mají do určité míry podíl i oficiální místa. Svědectví čtyř Syřanů však do celé záležitosti konečně vneslo světlo.

Tedy alespoň co se týče přechodů polsko-běloruské hranice. Běženci mimo jiné popsali, jak museli pohraničním službám dávat úplatky nebo to, jaký „servis“ měli od převaděčských agentur.

Aféra, která hýbe Polskem

Aktuálně se u našich sousedů nemluví téměř o ničem jiném. Čtyři nelegální běženci, které policisté zadrželi nedaleko Varšavy, se totiž rozhodli si pustit pusu na špacír. Problém migrace navíc polskou společností rezonuje opravdu silně, každý den jsou zaznamenány desítky, ale i stovky pokusů o přejití hranice. A to jsou jen ty, které dokážou oficiální složky odhalit.

Ale nechme už mluvit Mahmouda A. Co o své cestě do Polska řekl? Podle něj se sem dostal s jordánskou cestovní kanceláří. Na tomhle „výletě“ si zaplatil vše – běloruské vízum, letenky, ubytování v hotelech a také taxi, které na něj na smluveném místě čekalo.

Foto: Pixabay

Hlídka a pohraničníci cestě nijak nezabránili

Jeho cesta do Polska byla poměrně strastiplná, protože služby „cestovní kanceláře“ nebyly tak profesionální, jak to na první pohled vypadalo. Jen na letišti si Mahmoud pobyl tři dny, než ho odtamtud někdo vyzvedl. O přechod hranice se on a další migranti pokusili v noci. Cestou potkali několik pohraničních hlídek, kterým museli zaplatit úplatky, ale i vojenské hlídky. Ta první je „jen“ zbila. Ta druhá jim po přechodu hranice zabavila veškeré peníze a cigarety. Stále je však nikdo nezadržel. Ba dokonce jim tito muži ochotně ukázala cestu, aby došli tam, kam potřebovali.

Mezitím dostávali instrukce prostřednicím udané polohy GPS, které odesílal koordinátor tranzitu. Museli se podle nich orientovat, což v nepřehledném terénu nebylo vůbec jednoduché. Nakonec se ale bez potíží dostali k autobus doprovázeného osobním automobilem, který je z místa odvezl. Mířili do Německa, ale nakonec byli zadrženi poblíž Varšavy.

Jak to vlastně bylo s hlídkami

A právě tehdy se Mahmoud A. rozhodl mluvit, aby ukázal, co všechno se tu děje. A to je rozhodně dobře. Svědectví, které Mahmoud poskytl, by však nemělo zůstat utajeno. Ukazuje se totiž, že jde o mnohem víc, než to na první pohled vypadá.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/polsko-bialoruska-granica-migranci-ujawnili-schemat-dzialania-przemytnikow/k08bq9g,79cfc278

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

5 komentářů

 1. PAVEL ŠULC Odpovědět

  ME STAČILO KDYŽ MOJI RODINU POLACI CELNÍCI V DOBE MÍRU OKRADLI O JÍDLO,SEBRALI PASY A NECHALI NAS S PAPÍREM NA ZAPLACENÍ 40EURO!!!!!!! POLSKA SVININA!!!!!!!!! ANI SE NEOBTEŽUJÍ REAGOVAT NA STÍŽNOST POLSKE STRANE!!!!!! STALO SE PŘED 2MESÍCI KDYŽ JSME JELI Z DOVOLENE AUTEM DOMU !!!!!

 2. LuKo Odpovědět

  Nevěřím panu Šulcovi ani slovo. Já mám s Poláky výborné zkušenosti. Jsou slušní a vždy ochotni pomoci. Jezdím do Polska každoročně v létě na dva měsíce a věřte, že z návratu do ČR mám pokaždé nepříjemné pocity co mne doma čeká.

  1. karel Odpovědět

   Myslím že řeč je o uprchlících.Nevím proč by měli zůstávat v Bělorusku.Bělorusové nebojovali v Afghánistánu a nerozvrátili to ani v Libii a jinde.My jsme se toho zůčastnili ,ale i Poláci,Němci.Zkrátka NATO a měli by jsme se nyní o ně postarat a ne jak pan Okamura tvrdí sni jednoho uprchlíka.Měli bychom si je členové NATA rozdělit, podle počtu vojáků která země měla na misích účast.Nepřijde mi dobré rozvrátit cizí zemi a pak říct, oplotíme hranice eurozóny a nikoho nepustíme.A amíci by v první řadě měli přijmout nejvíce běženců.Nechcemeli zde běžence,nejezděme rozvracet cizí země,když neumíme po sobě slušně uklidit.A dámy a pánové z minulích i součastných vlád,soudci a exekutoři by měli své byty poskytnout těmto běžencům.

   1. Aster Odpovědět

    Krásná řeč 😛
    Jenže až EU nařídí jednotný systém dávek pro uprchlíky včetně dalších opatření, vsadím se, že budete mluvit jinak.
    Dokud se to totiž netýká vaší peněženky, máte skvělé sociální cítění, ale jakmile budete muset (byť nepřímo) povinně přispět, teprve vám (možná) dojde, kde je zakopán pes…

 3. vladimír Odpovědět

  Ono bude teď úplně o ústa jet třeba z Hrádku nad Nisou do 2km vzdálené Žitavy v SRN přes polský koridor, a to díky napjatým vztahům s Poláky ohledně sporu o těžbu v povrchovém dolu a provozu nedaleké Elektrówni Turow, která patří k největším znečišťovatelům ovzduší v blízkosti našich hranic. Pšonci už začínají vyhrožovat fyzickým násilím vůči Čechům, ale dojíždět do Liberce, či Hrádku n.N. do fabrik jim nevadí, protože tady se k nim chováme až moc shovívavě.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *