Přechod polsko-běloruské hranice v barvách. Někteří pohraničníci s gangy přímo spolupracují, jiní uprchlíky jen zbijí a okradou

Otázka migrace je dnes velmi hojně propírána na všech frontách. Mnohdy se spekuluje o tom, že na ní mají do určité míry podíl i oficiální místa. Svědectví čtyř Syřanů však do celé záležitosti konečně vneslo světlo.

Tedy alespoň co se týče přechodů polsko-běloruské hranice. Běženci mimo jiné popsali, jak museli pohraničním službám dávat úplatky nebo to, jaký „servis“ měli od převaděčských agentur.

Aféra, která hýbe Polskem

Aktuálně se u našich sousedů nemluví téměř o ničem jiném. Čtyři nelegální běženci, které policisté zadrželi nedaleko Varšavy, se totiž rozhodli si pustit pusu na špacír. Problém migrace navíc polskou společností rezonuje opravdu silně, každý den jsou zaznamenány desítky, ale i stovky pokusů o přejití hranice. A to jsou jen ty, které dokážou oficiální složky odhalit.

Ale nechme už mluvit Mahmouda A. Co o své cestě do Polska řekl? Podle něj se sem dostal s jordánskou cestovní kanceláří. Na tomhle „výletě“ si zaplatil vše – běloruské vízum, letenky, ubytování v hotelech a také taxi, které na něj na smluveném místě čekalo.

Foto: Pixabay

Hlídka a pohraničníci cestě nijak nezabránili

Jeho cesta do Polska byla poměrně strastiplná, protože služby „cestovní kanceláře“ nebyly tak profesionální, jak to na první pohled vypadalo. Jen na letišti si Mahmoud pobyl tři dny, než ho odtamtud někdo vyzvedl. O přechod hranice se on a další migranti pokusili v noci. Cestou potkali několik pohraničních hlídek, kterým museli zaplatit úplatky, ale i vojenské hlídky. Ta první je „jen“ zbila. Ta druhá jim po přechodu hranice zabavila veškeré peníze a cigarety. Stále je však nikdo nezadržel. Ba dokonce jim tito muži ochotně ukázala cestu, aby došli tam, kam potřebovali.

Mezitím dostávali instrukce prostřednicím udané polohy GPS, které odesílal koordinátor tranzitu. Museli se podle nich orientovat, což v nepřehledném terénu nebylo vůbec jednoduché. Nakonec se ale bez potíží dostali k autobus doprovázeného osobním automobilem, který je z místa odvezl. Mířili do Německa, ale nakonec byli zadrženi poblíž Varšavy.

Jak to vlastně bylo s hlídkami

A právě tehdy se Mahmoud A. rozhodl mluvit, aby ukázal, co všechno se tu děje. A to je rozhodně dobře. Svědectví, které Mahmoud poskytl, by však nemělo zůstat utajeno. Ukazuje se totiž, že jde o mnohem víc, než to na první pohled vypadá.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: https://www.onet.pl/informacje/onetwiadomosci/polsko-bialoruska-granica-migranci-ujawnili-schemat-dzialania-przemytnikow/k08bq9g,79cfc278

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.