Filipíny nabídnou endemické druhy i zajímavé pozůstatky z války

Láká vás cesta do exotického Tichomoří? Pak se dnes nechte nalákat na Filipíny – konkrétně na jejich druhý největší ostrov Mindoro.

Ovšem nenechte se mýlit – nejde o žádného mrňouse. Naopak. Žije na něm asi jeden milion obyvatel a to včetně domorodých Mangyanů.

Zlatý důl a jeho zajímavosti

Pokud by vás zajímalo, kde se vzal výraz Mindoro, pak jde o slovo ze španělštiny – Mina de oro znamená doslovně zlatý důl. Dnes láká spíše na přírodní krásy. Je převážně hornatý, takže tu lze stále na mnoha místech narazit na velké úseky nedotčené přírody. Část ostrova protkávají navíc turistické stezky, takže se nemusíte bát, že se ztratíte.

A na co se můžete těšit? Především na nejrůznější endemity, což jsou organismy, které se nevyskytují nikde jinde na světě. Nejzajímavější z nich je tamarau, což je zakrslý buvol s velmi zvláštně tvarovanými rohy.

Foto: Pixabay

Kulo-kulo a výstup na horu Monte Halcón

Dalším neopominutelným endemitem je holubovitý pták kulo-kulo. Je poměrně velká, a navíc ho rozeznáte podle velké červené skvrny na opeřené hrudi. A kde na tyhle krasavce narazit? Největší šanci máte, pokud se vydáte na nejvyšší horu ostrova Monte Halcón (2586 m n. m.). Nahoru je to docela štreka, ale rozhodně stojí za to.

A nezapomeňte se také projít po okolí a pokochat se zručností zemědělců na množství políček v okolí. Pěstuje se tu rýže i cukrová třtina a příjemný chládek poskytnou banánovníkové háje. Mezi oblíbené turistické lokality pak patří i Apo Reef na západě. A narazit můžete i na mnohé zbytky ze II. světové války. Vždyť právě tady se odehrála bitva o Mindoro, během níž Američané vyhnali z celého ostrova japonské okupanty. Psal se rok 1944.

Zdroj: https://www.novinky.cz/cestovani/asie/clanek/filipiny-mindoro-takovou-kravu-jinde-neuvidite-227252, https://www.lonelyplanet.com/philippines/mindoro

Náhledové foto: Pixabay

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.