chile

Nejdelší stát světa nabízí žhavou poušť i ledovcová pole

Víte, který stát je nejdelší na světě? Přece Chile! Od severu k jihu měří neuvěřitelných 4380 km. Díky své délce disponuje Chile různými biomy a přírodními zajímavostmi. A věděli jste také, že v tomto jihoamerickém státě žije početná česká menšina?

Chilli paprička

Říká se, že Chile bylo kvůli svému tvaru pojmenováno podle chilli papričky (španělsky chile). Pravděpodobnější je však odvození názvu z indiánského slova chilli, které znamenalo „tam, kde končí země“. Chilská historie je celkově velmi zajímavá. Uchovalo se zde dědictví mnoha indiánských kmenů, vliv španělské kolonizace i autoritářského režimu Augusta Pinocheta. I přes divoké dějiny je Chile jedním z nejvyspělejších států Jižní Ameriky.

santiago de chileSantiago de Chile: foto Pixabay

Když sem chcete cestovat

Pokud se chcete do Chile vydat, nemusíte zařizovat žádná víza. Na 90 dní tu můžete zůstat pouze s turistickou kartou, kterou dostanete na letišti. Dobře si ji ale uschovejte, při zpátečním letu ji budou kontrolovat. Chcete-li se vyhnout přeplněným plážím, vyrazte mimo sezónu, to znamená brzy na jaře nebo na začátku podzimu. Užijete si příjemné počasí a vinobraní na místních vinicích.

Pandemie covidu 19 se bohužel nevyhnula ani tomuto státu. I když zde probíhá plošné očkování a případů pomalu ubývá, každý turista musí zůstat na 10 dní v karanténě.

torres del paineTorres del Paine: foto Pixabay

Co rozhodně neminout

Návštěvním bodem číslo jedna je Santiago de Chile, hlavní město. Je jedním z nejstarších měst Jižní Ameriky a vliv španělské kolonizace nezapře. Zaručeně navštivte Galerii indiánského umění nebo romantickou čtvrť Bellavista.

Přírodní nadšenci si přijdou na své na poušti Atacama, nejsušším místě na světě. Obdivovat můžete i náhorní plošinu Altiplano, která je druhým největším útvarem tohoto druhu na světě. Nejčastěji však turisté navštěvují Patagonii a národní park Torres del Paine. Najdete zde rozsáhlá ledovcová pole, spoustu fjordů a průlivů a také kolonie lachtanů a tučňáků.

Zdroj: https://www.cestovinky.cz/zeme/chile

Chile: náhledové foto Pixabay

Cestování mě nabíjí energií, ať už jsou to výlety po Česku nebo za exotikou. Navštívila jsem už mnoho zajímavých míst a ráda vám je představím.

4 komentáře

 1. Milos Odpovědět

  Správně by mělo být v článku uvedeno, že se jedná o nejdelší rozměr státu v severojižním směru. Nejedná se o nejdelší stát – tím je Ruská federace s cca 10 000 km na délku (Z-V směr; lit. zdroje v délce RF se dost od sebe liší podle způsobu výpočtu…).

  1. Nikola Málková Autor příspěvku Odpovědět

   Zdravím,
   směr východ-západ by měla být logicky šířka, ale je to dobrá poznámka, děkuji 🙂

 2. Karel Odpovědět

  Dobrý den,
  Ruská federace je delší i v severojižním směru než Chile, přibližně to je 4500 km.
  Zeměpis jsem měl na základní škole rád, ale asi ne každý 😀

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *