Františkovy Lázně se vyplatí navštívit i mimo léčebné procedury – nabízejí toho opravdu hodně

Františkovy Lázně

Patří k nejvýraznějším památkám západních Čech, ovšem spojujeme si je hlavně s léčebnými a relaxačními pobyty. Na výlety mezi nádherně a hlavně jednotně koncipovanými lázeňskými budovami tu ale můžete vyrazit i jen tak. Rozhodně totiž mají co nabídnout.

Architektura Františkových lázní je unikátní. Až na výjimky se totiž všechny velké budovy (ale třeba i samostatně stojící pavilony kaváren) snaží zapadnout do jednoho architektonického konceptu a to včetně svého zbarvení. Mezi bílo-žlutými odstíny tak jen čas od času vykoukne trocha růžové nebo broskvové.

Oáza klidu v zelném náručí parků

Kdybyste se na Františkovy Lázně podívali z výšky, objevili byste pouze několik málo bílých ostrůvků v bujném moři zeleně. A udělat to klidně můžete, stačí vystoupat na rozhlednu Salisburg nebo dvě vyhlídkové věže. Dříve patřila k oblíbeným také rozhledna u restaurace Zámeček, dnes ji však ve všech směrech přerostly okolní stromy, takže toho seshora příliš neuvidíte.

Městské muzeum Františkovy Lázně

Za symbolické vstupné (35 Kč pro dospělého) se můžete dozvědět spoustu zajímavých věcí z historie lázeňství a středověkého lékařství. A nechybí ani expozice věnovaná přímo zdejším lázeňským pramenům. Ve výstavní síni se pak výstavy střídají. Narazit tu můžete na nejrůznější lokální, ale i velmi významné umělce.

Léčivé prameny Františkových Lázní

Nejznámější jsou dva – Františkův (nejstarší z oblasti) a Luisin. Každý z nich má svůj samostatný pavilon, jejichž nádherné architektonické pojetí dohromady tvoří asi nejznámější symbol Františkových Lázní. Jsou volně přístupné a u každého z nich nechybí informace o složení a teplotě.

Celý výlet pak můžete zakončit procházkou po okolních parcích. I když jsou tyto lázně hojně navštěvované, do vzdálených parkových zákoutí jejich hluk a shon doléhá opravdu jen minimálně.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.