Hitlerovo proslulé horské útočiště od Čech příliš vzdálené

Kehlsteinhaus

Orlí hnízdo nad Berchtesgadenem bude až do konce věků nelichotivou součástí historie. A přitom je to tak krásné místo. K některým místům je třeba mít vztah s určitou historickou realitou. Až pojedete do Sarajeva, pravděpodobně si vzpomenete na smrt následníka trůnu a slavných sedm kulek ze Švejka. V Berchtesgadenu je těžké udržet si odstup od asociace s Adolfem Hitlerem.

Útočiště jako dárek? Proč ne

Německý kancléř dostal v roce 1938 k padesátým narozeninám pozoruhodnou horskou osadu Eagle’s Settle. Takové překvapení mohlo potěšit. Vůdce využíval dům a rozsáhlé pozemky na úpatí hory v podstatě k pracovním účelům, ale spíše jen sporadicky. Kehlsteinhaus se nachází ve výšce 1834 m nad hladinou moře a nejpozoruhodnější masový vrah 20. století neměl hory v mimořádné oblibě.

Nikdo nechce uchovávat objekty spojené s Hitlerem

Dolní komplex na úpatí Kehlsteinu se téměř nezachoval, trochu kvůli bombardování v roce 1945, ale také kvůli váhání s uchováním předmětů spojených s Adolfem Hitlerem po válce.

Kehlsteinhaus - výhled
Foto: Pixabay

Proto se turisté vydávají na samotný vrchol, kde najdete sídlo, které je v perfektním stavu. Budete se moci projít historickým centrem a seznámit se s historií místa a poté posedět v restauraci. A co je nejdůležitější, budete si moci prohlédnout krásně zasněžený národní park Berchtesgaden z mimořádné výšky. To nepochybně stojí za to!

Jak se sem dostanete

Existují dvě cesty, jak se tam dostat. Ta jednodušší a rychlejší zahrnuje přepravu a omezený čas na vrcholu (omezený časem zpáteční jízdy). Běžná cesta ze stanice Dokumentation trvá přibližně 25 minut. Ze Salcburku v Rakousku se sem dostanete poměrně rychle – 30 km jízdy spolkne přibližně 40 minut.

Kehlsteinhaus - výhled 2
Foto: Pixabay

Budete se moci pokusit o obtížnější cestu nahoru, pokud máte dobré boty, fyzickou kondici a smysl pro orientaci. Nahoru se také dostanete pěšky, ale navigace a mapy Google vám nezobrazí všechny cesty a jejich praktičnost v členité krajině. Přesto se z většiny běžných výchozích bodů dostanete nahoru během několika hodin a projdete se po všech turistických trasách úplně sami – ti co přijeli s autobusy už budou pryč! Bude to trochu složité, ale volnější a zábavnější. A jak se sem dostat z České republiky? Není to daleko. Třeba z hraničního přechodu Dolní Dvořiště se sem dostanete přibližně za 2,5 hodiny, ze Strážného za 3 hodiny. K tomuto slavnému místu evropské historie to máme opravdu blízko.

Zdroje info: cestujeme.cz, kudyznudy.cz

Náhledové foto: Pixabay