Jezero Pukaki vděčí za svou nebesky modrou barvu ledovcovému mléku. V blízkosti bydlel i legendární drak

Jezero Pukaki: Pokud chcete z tohoto kousku světa vidět opravdu to nejkrásnější, měli byste zamířit přímo do středu jižního ostrova Nového Zélandu. Čekat tu na vás bude jezero Pukaki, které rozhodně stojí za zhlédnutí.

Je totiž největším ze tří jezer, která se zde nachází – těmi dalšími jsou Tekapo na východě a jezero Ohau na západě. Ovšem uchvátí vás i svou opravdu unikátní barvou.

Za svou barvu vděčí neobvyklému jevu

Všechna jezera jsou ledovcového původu – jejich hráz například tvoří moréna, která tu zbyla po ústupu zalednění. A tentýž přírodní jev může i za unikátní nebesky modrou barvu jezera. Jezero je totiž plné horninové moučky – jde o tzv. ledovcové mléko, což není nic jiného, než drobné částečky horniny, rozemleté tíhou ledovce na opravdu jemný prach.

A protože je jich voda opravdu plná, mohou se v ní odrážet paprsky slunce v perfektním úhlu, který dá vzniknout právě oné neuvěřitelně modré barvě.

Jezero Pukaki vděčí za svou nebesky modrou barvu ledovcovému mléku Foto: Pixabay

Na dohled ke slavnému drakovi

Jezero Pukaki rozhodně patří na Novém Zélandu k místům, kde se vyplatí se zadtavit a chvíli se jen rozhlížet po okolí. Pokud to uděláte, otevře se před vámi opravdu nádherná krajina, jíž vévodí nejvyšší vrchol Nového Zélandu – Mount Cook.

Ta je zajímavá ještě z jednoho důvodu – právě její svahy byly použity k tomu, aby poskytly domov v legendárnímu filmovému drakovi Šmakovi z trilogie Hobbit.

 

Zdroj: https://www.lonelyplanet.cz/prispevky/clanky/na-audienci-u-aoraki-mount-cook, https://eliskahudcova.com/nikdy-jsem-nevidela-tyrkysovejsi-jezera-nez-lake-tekapo-lake-pukaki/, http://www.cestananovyzeland.cz/clanky/cestovni-pruvodce/104-jezero-pukaki-tak-modre-ze-tomu-proste-neuverite/, https://katkacestuje.cz/2013/12/tri-dny-pod-horou-draka-smaka.html

Jezero Pukaki vděčí za svou nebesky modrou barvu ledovcovému mléku Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.