Hlavní město Vánoc – kam se za ním vydat

Ne, nejde o nějakou vymyšlenou přezdívku. Tento titul opravdu existuje a zamířit za ním musíte až za naše hranice. Naštěstí i vlakem je to jen pár hodin jízdy a osobním automobilem vám cesta uběhne ještě rychleji.

Český titul hlavní město Vánoc je vlastně víceméně doslovným překladem německého Weihnachtshauptstadt. A jak už asi tušíte, tento název patří Drážďanům. Právě toto město je totiž vánočními aktivitami doslova proslavené.

Vánoční míle a nejstarší trh v Německu

Striezelmarkt je nejstarší a také jednou z největších atrakcí tohoto typu u našich německých sousedů. V Drážďanech však nenajdete pouze ten. Spolu s ním se jich tu na nejrůznějších náměstíčkách nachází asi deset. Užít si můžete mnoho lákavého občerstvení i pestrý sortiment dárkových předmětů i řemeslných drobností.

Většinu těchto trhů propojuje spojnice zvaná také „vánoční míle“ vedoucí už od hlavního drážďanského nádraží, pokračuje známou ulicí Prager Strasse a dobíhá na náměstí Altmarkt. Odtud pak pokračuje kolem kostelní věže Frauenkirche, probíhá přes náměstí Neumarkt a pokračuje ještě přes most až na ulici Hauptstrasse k trhu Augustusmarkt.

Štolová slavnost a obří štola

K Drážďanům se také tradičně váže spousta zajímavých akcí. Ta nejznámější alias Štolový průvod se odehrává 7. prosince a při této příležitosti projde městem velký průvod s obří sváteční štolou. Kolem poledne dorazí ten báječný zákusek na náměstí Altmarkt, kde se postupně rozkrájí a rozprodá všem zvědavcům. Je opravdu chutný, takže si tento zážitek určitě nesmíte nechat ujít.

Možná to nevíte, ale návštěvníků z Čech je v Drážďanech každoročně tolik, že tato slavnost, stejně jako mnoho dalších, má i českého průvodce a tlumočníka. A na informačním centru v Drážďanech jsou k dostání i česky psané letáky.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.