Hledáte řidičský zážitek? Navštivte Tianmen v Číně

Tianmen

Silnice nese svůj název podle hory Tianmen, kterou se vine. Vede k ní i lanovka, kterou návštěvníci využívají k tomu, aby se místo věčných objížděk po silnici vydali přímo nahoru. Mnoho lidí ji považuje za jednu z nejnebezpečnějších silnic na světě. V každém případě už nejedno auto skončilo na úpatí propasti pod silnicí.

Jeli byste autem, nebo lanovkou?

Přestože je ulice kvůli ostrým šikanám velmi nebezpečná, uskutečnilo se na ní několik automobilových a cyklistických závodů. Řidiči jsou zde zvyklí na věčné, dlouhé a prudké zatáčky. Místní obyvatelé tvrdí, že na celé délce silnice, která vede do kopce, je 99 zatáček. Ale i kdyby jich bylo o něco méně, neznamená to, že by cesta nahoru (a zejména dolů) byla méně nebezpečná.

Tianmen 2
Foto: Flickr, BORIS G, https://www.flickr.com/photos/gameoflight/26783315282

Pohled na klikatící se ulici a zejména na okolní hory je úchvatný. Hora Tianmen se tyčí do výšky 1519 metrů nad mořem – z této výšky uvidíte opravdu daleko. Na horu se dá vyjet i jinak než po zavedené silnici, a to již zmíněnou lanovkou. Závěrečná pasáž s drsným 37° sklonem lanovku uzavírá, překonává několik špičatých skal a zastaví se na jednom z hřebenů hory. Vskutku adrenalinové setkání pro otrlé cestovatele. Zvláště v zimě.

Jaké to je, ocitnout se nad propastí?

Mimochodem, od léta 2016 podporuje hora Tianmen další atrakci, která obletěla celý svět a přitahuje sem stále více návštěvníků. Jde o zavěšený skleněný chodník v blízkosti skály. Nic moc pro ty, kteří trpí strachem z výšek, ale jde o zajímavou možnost si zkusit postavit se nad propast. Skleněný chodník na hoře Tianmen je 100 m dlouhý a 1,6 m široký. Najdete ho ve výšce 1400 m nad hladinou moře, 600 m od horní stanice lanovky.

Tianmen 3
Foto: Raki_Man, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Glass_walkway-_Tianmen_Mountain

V každém případě v této oblasti obvykle není chodník novinkou. V roce 2011 byl na jiném místě na horské stěně představen jiný skleněný chodník. Měřil však pouhých 60 m. Navíc se budete moci vydat i na třetí chodník Tianmen, který je nejkratší a stojí tu od roku 2015. Skleněné chodníky jsou u Číňanů jednoznačně velmi oblíbené.

Zdroj info: kudyznudy.cz, cestujme.cz

Náhledové foto: Flickr (BORIS G, https://www.flickr.com/photos/gameoflight/26271228204)