Holašovice – české Stonehenge i krása, která okouzlila hodnotitele z UNESCO

Holašovice – české Stonehenge i krása, která okouzlila hodnotitele z UNESCO Vesnice Holašovice se nachází v jižních Čechách přibližně 16 km od Českých Budějovic a jde o část obce Jankov.

Zdejší budovy ve stylu selského baroka jsou od roku 1998 zapsány do Seznamu světového kulturního dědictví a celý celek je od roku 1995 vesnickou památkovou rezervací.

Vznik Holašovic

Holašovice vznikly kolem poloviny 13. století. V letech 1520 až 1521 bylo okolí Holašovic postiženo morovou epidemií a vesnice se vylidnila a poté musela být zase osazena. Po třicetileté válce bylo v Holašovicích v roce 1651, podle soupisu poddaných podle víry, 52 obyvatel starších deseti let.

Od 14. června 1964 tvoří Holašovice součást Jankova. Roku 2011 zde trvale žilo 147 obyvatel.

Památka UNESCO

V roce 1998 jsou Holašovice na seznamu památek UNESCO. Ucelený památkový soubor jako jsou budovy, chlévy, maštale, stodoly, výměnky, brány, hrazení či sýpky, čítající 120 budov totiž slouží převážně k trvalému bydlení. Větší část budov je v soukromém vlastnictví. Umístění mimo hlavní trasy a komunikace vděčí za uchování klidného prostředí a svou zachovalost.

Náves má tvar obdélníku o rozměrech přibližně 210 x 70 metrů. Dochovaný středověký systém řazení jednotlivých staveb spolu s zachovaným štukovým dekorem lidového, nebo také selského, baroka na většině průčelí nabízí neobyčejnou atmosféru.

Foto: Pixabay

Holašovický kruh

Místní občan Václav Jílek postavil v roce 2008 novodobý kromlech, což je kamenný kruh z 25 balvanů o průměru 30 metrů. Roku 2011 postavil v jeho blízkosti dolmen, což je stavba ze tří čtyřmetrových kamenů s plochým kamenem jako střechou. Kameny mají různé tvary i velikosti.

Žulové kameny pocházejí z kamenolomu v Blatné a slavností otevření dolmenu proběhlo 25. června 2011.

Prodaná nevěsta

Filmová verze opery Prodaná nevěsta od skladatele Bedřicha Smetany se natáčela v Holašovicích. Povídá se, že Holašovičtí chasníci si hledali za nevěsty bohaté dívky z jihočeských Blat. Do šumavského podhůří tím přinesly nejen peníze, ale také to, jak mají vypadat obydlí. Tím vznikly krásné statky, aby si nevěsty připadaly jako doma.

Krása a atmosféra Holašovic se nedá popsat slovy, je třeba ji zažít a proto neváhejte a do této malebné jihočeské vesničky se vydejte.

Zdroje: https://www.kudyznudy.cz/kam-pojedete/jihocesky-kraj/budejovicko/holasovicehttps://www.holasovice.eu/, https://cs.wikipedia.org/wiki/Hola%C5%A1ovice

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.