Tara Toraja, místo s krásnou přírodou, ale i tajemstvím

Tara Toraja

Rozloučení s mrtvými v této výjimečné lokalitě na ostrově Sulawesi je zcela odlišné od našeho a pro Evropana je to bizarní a šokující podívaná. Torajové jsou jedinci žijící ve vyšších polohách na jihu ostrova Sulawesi (část Indonésie). Na první pohled upoutají turisty jejich zajímavé stavby se střechami ve tvaru písmene „U“. A pokud sem zavítáte v době konání pohřbu, architekturu hoďte za hlavu, a pozorně sledujte jejich ceremoniál.

Neuvěřitelný ceremoniál pro uložení zesnulých

Pokud chcete vědět, jak probíhá celý ceremoniál, je nejlepší zajet přímo na místo, kde tyto příležitosti probíhají. Každopádně jsme pro vás sestavili hrubý náčrt toho, co byste zažili:

  • Hosté přicházejí s obětními dary. Často jsou to prasata, oblečení nebo peníze.
  • Všichni mezi sebou konverzují, ale muži a ženy na oddělených místech. Není neobvyklé, že se při tomto ceremoniálu hrají společenské hry.
  • Zesnulý leží na posteli ve svátečním oblečení. Po jeho boku jsou zapáleny vonné svíčky. Obřad se občas protáhne, třeba o několik měsíců, ale to je možné jen při nabalzamování těla.
  • Následuje obětování zvířete – nejčastěji býka, jeho duše odchází s ním na onen svět.
  • Místní domorodé tradice se začínají prolínat s křesťanstvím: mše, vlastní obětiny, čtení z Knihy Písma.
  • Po skončení této části programu, přichází zpěv a tanec
  • Rakev jde do hrobu. Ale pozor, ne do země, nýbrž do prostoru vytesaného do skály!

Tato velkolepá podívaná je pro Evropany nebo Američany, kteří na něj narazí, velmi neobvyklá a někteří pro ni nemají pochopení. Mnozí ihned berou do rukou telefony a foťáky a snaží se toho co nejvíce zdokumentovat. Proto se nemůžeme divit, že po internetu běhá čím dál více fotek se skalními hřbitovy.

Tara Toraja 2
Foto: Flickr, Arian Zwegers, https://www.flickr.com/photos/azwegers/6969213671

Kultura Tara Toraja

Místní náboženství v Toradži se nazývá Aluk To Dolo (Cesta předků). Je založeno na animistických mýtech a konvencích, do kterých se vmísilo několik prvků protestantského křesťanství, které na Sulawesi přivezli Holanďané ve 20. letech 20. století. Kultura Toradžů se soustředí na smrt a život po smrti, což poznáte podle místních velkolepých pohřebních obřadů, při nichž se konají dny hodování, tance a porážení buvolů a prasat. Smuteční obřad je pro kulturu Toradžů ústředním bodem.

Měli byste si prohlédnout nápadité tongkonanské domy s proslulými ohnutými střechami a prozkoumejte stovky nepřehlédnutelných hrobových míst vytesaných do skal, jeskyní a balvanů. Jednotlivci z kmene Toradžů jsou mimořádně přátelští a vstřícní k cizincům!

Zdroje info: kudyznudy.cz, planetalidi.cz

Náhledové foto: Wikimedia commons, Kondephy, https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Tana_Toraja_Houses.jpg#/media/File:Tana_Toraja_Houses.jpg