Hora svatého Michala v Normandii: Nenechte si ujít osmý div světa

Rádi chodíte po architektonických památkách, z nichž na vás vane dech historie? Výraznou krajinnou dominantou na hranici mezi francouzskou Normandií a Bretaní je Hora svatého Michala, což je přílivový ostrov ze žuly vysoký 80 metrů. Co všechno tu na vás čeká?

Čarovná moc Měsíce

Kromě toho, že Hora svatého Michala (Mont Saint Michel) je zajímavým přírodním úkazem, nachází se tu neméně zajímavé historické památky, jako klášterní kostel a klášterní budovy i opevnění, jež lákají k návštěvě miliony turistů ročně. Jak jsme se již zmínili, jedná se o ostrov přílivový, přičemž rozdíl výšky hladiny moře v zátoce Baie du Mont Saint Michel při přílivu a odlivu je celých 15 metrů a odlivem se pravidelně obnažuje mořské dno až do vzdálenosti 10 až 15 kilometrů. Hora svatého Michala je tedy buď obklopena vodou, nebo plave v „tekutých píscích“. S pevninou ostrov pojí dvoukilometrový most.

Hora svatého Michala: Foto Pixabay

Něco z historie Hory svatého Michala

Místo na ostrově bylo obydlené již v raném středověku Kelty. V 10. století tu bylo založeno benediktinské opatství. Od 11. století hora fungovala i jako vojenská pevnost. Za války růží se Angličanům nikdy nepodařilo opatství dobýt. Za Francouzské revoluce bylo opatství zrušeno a stalo se z něho vězení pro politické vězně. Na konci 19. století bylo prohlášenou národní památkou a započaly práce na obnově této památky tak, aby ji návštěvníci mohli vidět takovou, jakou byla v době své největší krásy. V roce 1979 se Hora svatého Michala dostala i na Seznam světového dědictví UNESCO.

Architektonický komplex opatství na vrcholu hory

Největší atrakcí Hory svatého Michala je komplex budov opatství, které se nachází na samém vrcholu hory. Většinu areálu si lze prohlédnout i bez průvodce. Setkat je tu možné i s mnichy benediktiny, jež tu stále žijí. Kostel je považován za osmý div světa a nese v sobě stopy různých stavebních slohů. Budován byl totiž v rozmezí 11. až 15. století. Pro návštěvu ostrova je vhodnější vyhradit si čas brzy ráno, a vyhnout se tak davu turistů.

Zdroj info: wikipedie.org

Hora svatého Michala: Náhledové foto Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.