Hořovický zámek nabídne Sluneční bránu i opravdu originální domeček pro panenky. Nechte se zlákat k výletu

Hořovický zámek nabídne Sluneční bránu i opravdu originální domeček pro panenky. Hořovice najdete asi 60 km od Prahy a trvale je obývá okolo 7 000 lidí. Během turistické sezóny to tu však tak nevypadá. Místní zámeček totiž nabízí množství zajímavých expozic.

A jsou tu i další lákadla. Zajímá vás, kudy do zámku nejraději vchází slunce? A víte, jak málo stačilo k tomu, aby se z hořovického zámku stala pouhá bezejmenná ruina? A proč jsou v Hořovicích vlastně zámky dva? To a ještě více vám dneska prozradíme.

Tři trasy na výběr

Turistům má tyto stavba rozhodně co nabídnout. U té první se můžete těšit na reprezentativní prostory a soukromé byty bývalých majitelů. Druhá trasa vede soukromými pokoji bývalých majitelů. Mimo jiné tu najdete portréty předků, místnost sloužící pro přípravu jídel s výstavou ozdobného skla, malou jídelna a poměrně rozsáhlou galerii obrazů.

Foto: Vlach Pavel / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.

Třetí prohlídka je rozhodně nejzajímavější. Najdete na ní totiž muzeum her a hraček malých šlechticů. Byly vyráběny pro děti aristokracie, šlechty a bohaté střední třídy. Jedním z nejcennějších exponátů je nádherně provedený vybavený domeček pro panenky ze 17. století. Ano, i malé princezny si rády hrály s panenkami. A najdete tu i další rarity: figurky z míšeňského porcelánu nebo stříbra a v oddělení hraček pro kluky je spousta společenských her a hlavolamů a dokonce i ruleta a hrací karty.

Na procházku do zámeckého parku

Zámecký park byl založen v 18. století jako francouzský a kolem roku 1800 byl přetvořen do podoby současného krajinářského parku. Mimochodem nejznámějším parkem tohoto typu u nás je ten u Lednického zámku. Velmi zajímavým objektem je slavná Sluneční brána s velkým sluncem v horní části z dílny Matyáše Bernarda Brauna.

 

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/horovice-zamek-za-slunecni-branou, https://www.hrady.cz/zamek-horovice, https://www.strednicechy.cz/zazitek/zamek-horovice/, http://www.hrady-zamky.cz/zamek-horovice/

Náhledové foto: Vlach Pavel / Creative Commons / CC BY-SA 4.0.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.