Máte rádi železnici? Vydali jsme se do Telgártu za viadukty

Chmarošský viadukt

Telgárt, menší ospalé městečko nacházející se na středním Slovensku, se stává častým cílem mnohých návštěvníků, kteří míří do Slovenského ráje. S velkou oblibou se ale právě z tohoto výchozího bodu vyráží na Královu holu nebo za různými atrakcemi Múranské planiny. Aby také ne, vždyť k vidění je tady toho spousta. Stejně tak se můžete vydat do Dobšinské ledové jeskyně nebo k vodnímu dílu u Dedinek. Tak jako tak se vyplatí vyjet vlakem. Trať spojující Bánskou Bystricu a Margecany stojí za to. My jsme se vydali právě do Telgártu. Co všechno nás tady zaujalo? To vám prozradíme v následujících řádcích.

Ubytování kousek u zastávky

Ubytovat se lze v několika pensionech přímo v Telgártu nebo v apartmánech u lyžařského střediska. My jsme využili druhou možnost. K dispozici nám tady byla stylová kavárna, jejímž základem je vagón, a koliba. Mimo jiné tady jezdil také tradiční americký žlutý školní autobus, který má být jakýmsi znakem resortu. Od vlakové zastávky jsme to měli tak 5 minut chůze. Ideální záležitost.

Pouze několik málo spojů

Počítat je třeba s tím, že za den příliš mnoho spojů nevyráží. Pokud jsme se potřebovali dostat z Telgártu směrem na Margeceny, bylo nutné stihnout spoj po osmé hodině ranní. Pokud by se to nepodařilo, pak jede další až okolo poledne. My jsme měli naplánovaný výlet do Dobšinské ledové jeskyně, což bylo tak akorát. Jde totiž jen o velmi krátkou ujetou vzdálenost. Cesta trvala pouhých 10 minut.

Tunel Kornela Svobody

Tunel Kornela Svobody: Foto Radek Štěpán

Hezký moderní vlak

Po zmíněné trase fakticky jezdí jen něco málo motoráků a zrychlené spoje. My jsme jeli druhým zmíněným. Vlak byl moderní, nechyběly digitální obrazovky a jízdenku jsme si koupili pohodlně u průvodčího.

Interiér vlakuInteriér vlaku: Foto Radek Štěpán

Nádherné viadukty

Už pohledy na oba stojí za to. Hned u stanice Telgárt Pension, kde jsme nasedali, se nachází Telgártský viadukt. Jde v podstatě o místo, kde se vlak otočí o 360° po vjezdu do tunelu Kornela Svobody vyjdete 16 metrů nad městem Telgárt. Zmíněný tunel je unikátní, jelikož se jedná o jediný spirálovitý tunel na Slovensku. Dalších tunelů je jen při cestě k zastávce Dobšinská ledová jeskyně více. Mimo jiné jede vlak i po Chmarošském viaduktu, který je také moc hezký a lze jo spatřit i z hlavní cesty vedoucí do Telgártu.

Telgártský viaduktTelgártský viadukt: Foto Radek Štěpán 

Vydat se lze až k viaduktům

Přesně tak. Samotný Telgártský viadukt je možné spatřit už od stanice Telgárt Pension. Můžete se k němu také vydat. Chmarošský viadukt si můžete také prohlédnou zblízka, nicméně na pastvině před ním se pásly krávy. Ty ale občas utekly i na hlavní silnici a jeden kličkovala mezi auty. Nikdo to tady moc neřešil. Viděli jsme dokonce i člověka, který vylezl na viadukt a snažil se vyfotografovat vlak. Nic moc bezpečného. 

Zdroje info: Autor, zeleznicne.info, vlaky.cz

Chmarošský viadukt: Náhledové foto Radek Štěpán 

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.