Cyklo

Horská 29 je určená jen pro vysoké jezdce a další cyklistické omyly

Vybíráte šikovné horské kolo pro jízdu v náročném terénu? Pak jste se už určitě setkali s rozdělením podle výšky nebo jiných kritérií. Ovšem u horských kol více než kde jinde platí, že vše nejvíce záleží na vašem stylu jízdy, takže vzdávat se mnoha vhodných možností jen kvůli zažitým pověrám je opravdu velká škoda.

26 palců nebo 29 palců, obojí má své pro a proti

Bylo by škoda zamířit do jedné z kategorií jen proto, že vás tam poslal prodavač. Výška sedla ve skutečnosti není tak rozdílná, jak si asi myslíte. Mnohem důležitější jsou vlastnosti, které vám zvolená velikost nabídne.

26 jsou perfektní pro různě technické disciplíny a náročný terén. Lépe se ovládají a mají opravdu rychlou akceleraci. Naproti tomu 29 „určené jen pro vysoké lidi“ mají tendenci lépe překonávat jakékoliv terénním překážky, mnohem lépe a snadněji na nich udržíte rychlost a pokud je vezmete na asfalt, pak se bez potíží vyrovnají i kolům krosovým.

Cyklo výbava

Zdroj obrázku: Pixabay.com

A kola 27,5? To jsou šikovné hybridy mezi oběma výše zmíněnými kategoriemi. Mají tedy od každého něco a určitě je doporučujeme vyzkoušet.

Rám si vybírejte podle výšky rozkroku

Zní to možná trochu vulgárně, ale je to tak. Výška postavy je v tomto případě spíše orientační. A jak svou ideální výšku kola zjistit? Nad rám si jednoduše stoupněte a podívejte se, jak vzdálená je rámová trubka od vašeho rozkroku. Napočítali jste alespoň 5 cm? Pak jde o rozměr zn. ideál. Naopak je-li vzdálenost menší, pak doporučujeme jinou velikost rámu. Jde o vaše pohodlí i bezpečnost, na to pamatujte.

A když už v obchodě budete, nezapomeňte si vybrat také šikovnou cyklistickou přilbu. Rozhodně není zbytečná. Devět z deseti mrtvých cyklistů by její přítomnost mohla zachránit…

Zdroj náhledového obrázku: Pixabay.com

 

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

4 komentáře

  1. AdamR Odpovědět

    Co by dnes řekl M.Schumacher na použití přilby? Nevím jak on, ale raději budu byl mrtvý , než uvězněný ve vlastním těle! Je to jeden z mála případů, kdy je lepší přilbu nemít.

  2. Wiblyz Odpovědět

    RÁM SI VYBÍREJTE PODLE VÝŠKY ROZKROKU – to je teda blábol. Co rámy s větším slopingem? Rozumnej člověk to vybírá podle toho, jak se mu na kole sedí, jak se mu kolo vede. Tedy dle geometrie kola – šlapka, sedačka, řidítka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *