Hotelnictví se po lockdownu konečně začíná zotavovat, majitele penzionů však táhne ke dnu jedna maličkost

Také se už těšíte do svého oblíbeného hotelu nebo penzionu? Pak máme pro vás dobrou zprávu. Pokud přežil lockdown, nejspíš by ho již nic zlého potkat nemuselo. Cestovní ruch totiž začíná po koronavirové krizi opět výrazně ožívat.

Z průzkumu vyplývá, že se během uplynulých tří měsíců ubytovalo v hotelech, penzionech a kempech okolo 1,6 milionu hostů. Chcete srovnání s loňským rokem? Pak vám prozradíme, že je to o 51 % více. Bohužel tato čísla stále nedosahují ani třetiny roku 2019. Hotelnictví je tedy opět konečně na vzestupu, v cestě mu ale stojí ještě mnoho obtížných překážek.

Foto: Pixabay

Hotely máme, ale personál nikoli

Bohužel se hoteliéři musí navíc potýkají s jedním významným prvek – nedostatkem kvalifikovaného personálu. A to proto, že se tito lidé museli v době uzavřených ubytovacích zařízení najít jinou práci. A zpět se vracejí jen neochotně.

Problém jsou i zahraniční hosté

Nesmíme zapomenout ani na to, že významnou část ubytovaných hostů tvoří zahraniční turisté. V současnosti ovšem tvoří obsazenost pouze okolo 20 % a vracejí se jen velmi, velmi pozvolna. Většinu zahraniční klientely aktuálně naši sousedé. Nejvíce hostů pochází z Německa, druhou nejpočetnější skupinu tvořili návštěvníci ze Slovenska. Jde tedy o ty hosty, kteří k nám snadno dojedou automobilem.

A jak je to s výhledem na další období?

To nám prozradil Jan Adámek, generální ředitel JAN Hospitality. „Očekávaný návrat k normálu rozhodně nepřijde ani letos a nejspíše ani v příštím roce,“ říká na úvod. „Přeshraniční cestování výrazně ovlivňuje očkování proti COVID-19 a také příjezdové podmínky.“ Dodává však, že za část problémů v tomto segmentu si můžeme také sami. „Dokud nebude proočkováno alespoň 70 % populace, nebudou sem chtít zahraniční hosté přijet. A to nejenom kvůli zvýšenému riziku nákazy, ale i z důvodu přísných podmínek pro vstup do země,” komentuje zasvěceně aktuální situaci.

Náhledové foto: Pixabay

Zdroj: Tereza Maredová, Dark Side – TZ

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.