Hrad a zámek Bečov nad Teplou – tady si můžete prohlédnout relikviář svatého Maura nebo krásnou botanickou zahradu

Bečov nad Teplou, malebné městečko v západních Čechách, skrývá jedinečný poklad české historie a architektury v podobě gotického hradu a renesančního zámku Bečov nad Teplou, který svými tajemstvími, ukrývající se uvnitř zdí, láká návštěvníky. Zámek je přístupný také pro nevidomé, díky dostupným pomůckám psaným Braillovým písmem.

Historie hradu sahá až do 13. století, kdy byl postaven na obranu obchodní cesty. Později v 18. století, byl představen v barokním stylu na panské sídlo. Válcovitá gotická věž v předhradí byla ve stejném století snížena na pouhých šest metrů, v dnešní době zůstalo již jen základové zdivo věže. Zámek, který stojí na opačném břehu řeky Teplé, je pak dílem renesanční přestavby původní tvrze. V roce 1985 byla v okolí nalezena unikátní sbírka archivního vína a koňaku.

Za ostatky svatých

Hrad je známý také díky unikátnímu relikviáři svatého Maura, který byl objeven v 19. století v kostele svatého Jiří. Tento středověký relikviář je mistrovským dílem zlatníků a uchovává ostatky svatého Maura a svaté Kateřiny. Relikviář byl vyroben z drahých kovů a zdobí ho precizně zpracované emblémy a figurky. Jeho hodnota je natolik vysoká, že byl začleněn mezi nejcennější historické památky České republiky. Je také druhou nejcennější zlatnickou památkou na území našeho státu.

Zámek, postavený na protějším břehu řeky, láká návštěvníky svou elegantní architekturou a bohatými interiéry. Prohlídky zámku nabízí pohled do historických salonků, loveckých pokojů a kaple. Návštěvníci si mohou prohlédnout také unikátní historickou kuchyni a muzeum, které mapuje historii a vývoj Bečova nad Teplou.

Foto: Pixabay

Jak vypadají zámecké okruhy

První zámecký okruh nabízí prohlídku Relikviáře svatého Maura v takzvaném Pluhovském paláci, kde se dozvíte vše o pohnuté historii této vzácné umělecké a historické památky. Jsou zde prezentovány i další relikviáře, které mají různé tvary a rozměry. Po vstupu do trezorové místnosti se návštěvníci mohou nerušeně věnovat prohlídce Relikviáře svatého Maura.

Druhý zámecký okruh je zaměřen na interiér samotného zámku. Okruh prochází všemi podlažími barokní budovy a také jednotlivými salony. Expozici tvoří kromě původního mobiliáře z 19. století, který patřil vévodskému rodu Beaufort-Spontin, také původní autentická Beaufortská knihovna. Do jednoho z nejkrásnějších zámeckých prostorů patří také kaple svatého Petra, kde se mohou konat svatební obřady a další kulturní akce. Výklad je zaměřen zejména na období, kdy zámek patřil posledním majitelům, a to rodu Beaufort-Spontin.

Vyrazit můžete i do přírody

Kromě bohaté historie nabízí Bečov nad Teplou i okolí krásnou přírodu. Procházky kolem řeky Teplé, výlety do nedalekých lesů či návštěva okolních lázeňských měst představují další atraktivní možnosti pro návštěvníky. Jihovýchodně od Bečova se na Šibeničním vrcholu nachází ruiny popraviště z počátku patnáctého století, které se v roce 1765 přestalo používat.

Bečov láká návštěvníky také Muzeem historických motocyklů a hraček, které můžete najít na náměstí stejně také jako sloup se sochou Panny Marie. Jednou z ulic vedoucí z náměstí se dostanete do prostoru bývalého židovského ghetta s pozůstatky synagogy. Pro botaniky je možný vstup do botanické zahrady s cennými stromy, které naleznete naproti železničnímu nádraží.

Hrad a zámek Bečov nad Teplou jsou nejen architektonickými skvosty, ale i živým svědectvím bohaté historie tohoto regionu. Pro milovníky kultury, historie a umění představují nezapomenutelný zážitek.

Zdroj: https://www.kudyznudy.cz/aktivity/hrad-a-zamek-becov, https://www.becov.cz/mesto/historie/pamatky-a-zajimavosti/hrad/, https://www.zamek-becov.cz/cs, https://zivykraj.cz/pamatky-a-kultura/hrady-a-zamky/becov-nad-teplou/, https://www.karlovyvary.cz/cs/becov-nad-teplou

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.