Hrad Corvin: Jeden ze sedmi divů Rumunska patří k největším evropským hradům

V západním Rumunsku v župě Hunedoara v Sedmihradsku leží stejnojmenné město. Většinu obyvatel tvoří Rumuni, ale žije tu také početná maďarská komunita. Tento fakt souvisí s historií města a s tím, že v 10. století Sedmihradsko dobyli Maďarové. Od té doby až do roku 1526 pak patřilo do Uherského království jako autonomní knížectví. Na vápencové skále nad městem nad řekou Zlaști se pak vypíná zachovalý goticko-renesanční hrad Corvin, který svým neotřelým vzhledem láká k návštěvě.

Impozantní stavba s vysokými věžemi a baštami

Hrad Corvin je vděčným cílem cestovatelů po rumunském Sedmihradsku. Základní kámen k jeho stavbě byl položen v roce 1446 na příkaz sedmihradského vojvody Jana Hunyadiho, a to na místě původního hradu, jenž byl postaven o století dříve. Ten daroval král Zikmund Lucemburský původně Hunyadiho otci. Nově vybudovaný hrad se stal přepychovým domovem Jana Hunyadiho a jednou z největších staveb ve východní Evropě. Dodnes budí pozornost svou rozlohou i zajímavými interiéry.

Sloužil i jako vězení

Při návštěvě hradu Corvin je možné si prohlédnout Rytířský sál nebo některou z věží, které byly často využívány jako vězení. Věž Buzdugan má tvar palcátu a byla postavena výhradně pro obranné účely. Sály a další místnosti v hradu jsou zdobeny mramorem. Na dvoře je v blízkosti kaple z 15. století 30 metrů hluboká studna. Současná podoba hradu Corvin se nese v duchu rekonstrukce a představ restaurátorů, jak by tak asi mohl vypadat gotický hrad.

Hrad Corvin. Foto: Pixabay

Vlad Napichovač a hrabě Dracula

Turisté se při prohlídce hradu mohou dozvědět mimo jiné i to, že jedním ze zdejších vězňů byl valašský princ Vlad III. Napichovač, známý jako Vlad Dracula. Kvůli tomu bývá někdy hrad Corvin zmiňován jako inspirace spisovatele Brama Stokera, autora knihy Dracula. Pravdou ale je, že spisovatel neměl ani ponětí o existenci hradu Corvin.

Zdroj: https://castles.today/cs/hrady-a-z%C3%A1mky/rumunsko/hunedoara/; https://en.wikipedia.org/wiki/Corvin_Castle

Hrad Corvin. Náhledové foto: Pixabay

U nás i za hranicemi je tolik zajímavých míst, která stojí za to být navštívena. A proto vás chci s nimi seznamovat.