Klíšťata u nás jsou aktivnější, než v minulých letech – jak se proti nim chránit?

Klíšťata: Aktivita klíšťat v polovině léta opět stoupá, přičemž aktuální vysoké teploty, které zejména v červenci střídaly časté bouřky, tomu jen nahrávají. Přibývá také infikovaných klíšťat a s nimi související závažná onemocnění jako lymská borelióza nebo klíšťová encefalitida.

Lymská borelióza a klíšťová encefalitida

V souvislosti se zmíněným nárůstem klíšťat přibývají také závažná onemocnění. Za první čtyři měsíce roku 2022 Středočeská hygienická stanice zaznamenala 43 případů lymské boreliózy, což je oproti loňsku více než dvojnásobek. „Česká republika je zároveň zemí s nejvyšším výskytem klíšťové encefalitidy v Evropě, a proto by zejména lidé žijící v naší zemi měli dbát zvýšené opatrnosti,“ říká MUDr. Světlana Kiričenková z Polikliniky IPP s.r.o.

Na rozdíl od nebezpečí nakažení boreliózou, kde se lidé musí spolehnout pouze na ochranu repelentem, proti klíšťové encefalitidě je možné nechat se očkovat. Pro současný stav je vhodné takzvané i zrychlené očkovací schéma, kdy se očkuje v rozestupu: první dávka ve zvolený den, druhá dávka za 14 dní, třetí dávka se poté aplikuje za 5 až 12 měsíců po druhé dávce.

Foto: Pixabay

Kde se klíšťata vyskytují

Aktivita klíšťat je nyní na nejvyšším, tedy na pátém stupni. Klíšťata se vyskytují nejvíce v listnatých a smíšených lesích, to však nemusí být pravidlem. Narazit na ně totiž lze prakticky kdekoliv, kde jsou stromy a travnaté plochy.

Klíšťata přenášející boreliózu

Odborníci tedy radí při cestách do přírody používat repelent, kterým je do jisté míry možné klíšťata odpudit. Rovněž je vhodné s sebou neustále nosit praktickou cestovní sadu na odstranění klíštěte.

Zdroj: Česko zaznamenává mimořádnou aktivitu klíšťat. Odborníci radí chránit se očkováním | Protext – PR služby ČTK, https://www.irozhlas.cz/veda-technologie/priroda/kliste-klistata-nemoci-aktivita-nejvyssi-paty-stupen-2021-v-cr-borelioza_2107111142_ako

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.