Hrad Kašperk – sloužil jako kamenolom, hostil Zmrzlíky a leží výše, než jakýkoli jiný hrad

Hrad Kašperk, Hrad Kašperk památka, turistika, hrad, Kašperk, Šumava

Hrad Kašperk – sloužil jako kamenolom, přesto stále uchvacuje svou velkolepostí. Leží výše, než jakýkoli jiný hrad. Nad stínem šumavských lesů se jako jejich strážce vypíná hrad Kašperk. Jeho mohutné zdi a majestátní věže svědčí o dávných časech, kdy hraběcí sídlo dávalo přístřeší a ochranu obyvatelům okolního kraje.

Dnes představuje hrad jednu z nejvýznamnějších památek Šumavy, lákající návštěvníky k objevování jejich bohatého dědictví. Kašperk je také nejvýše položený královský hrad v Čechách. Už je proto byste si na jeho návštěvu rozhodně měli udělat čas.

Historie anebo od královského sídla až ke kamenolomu

Hrad Kašperk byl postaven ve 14. století Vítem Hedvábným. Původně měl pomáhat ochraně zemských hranic i obchodní cesty vedoucí z Paskova do Čech a také být správním střediskem krajiny, v níž se rozvíjela těžba zlata a stříbra. Během husitských dob ho postupně vlastnili významní přívrženci kalicha Zmrzlíkové ze Svojšína, poději Štemberkové, Půta Švihovský z Rýzmberka či Švamberkové.

Foto: Pixabay

Na konci 16. století rozprodal císař Rudolf II. velkou část kašperského panství. A teprve roku 1617 padl celý hrad i se zbytkem panství do rukou města Rajnšterké Hory, kde o něj nebylo pečováno lépe než u předchozích majitelů. Od roku 1655, po vydání rozkazu k boření všech pevných hradů, přestali měšťané o Kašperk pečovat úplně, a navíc z něj vylámali použitelný stavební materiál.

Architektura, která bere dech

Architektonický design je příkladem gotické vojenské architektury. Masivní zdi vypovídají o působivé obraně a odolnosti, která byla vždy na první místě. Při prohlídce lze obdivovat krásy ochozů, nádherně zdobené kaple a historické věže představující vrchol gotického umění.

Příroda aneb co vidět

Ovšem za povšimnutí rozhodně stojí i okolí hradu Kašperk. To rozhodně láká k nejrůznějším procházkám a výletům do šumavské přírody. Rozsáhlé lesy a malebná krajina nabízejí ideální prostředí pro odpočinek a relaxaci a historické památky a naučné stezky v okolí přinášejí další příležitost k objevování. To si určitě nemůžete nechat ujít.

 

Zdroj: https://www.kasperk.cz/, https://www.kudyznudy.cz/aktivity/hrad-kasperk, https://www.kasphory.cz/turista/poznej-kasperky/hrad-kasperk, https://www.npu.cz/cs/hrady-a-zamky/tipy-na-vylet/33017-hrad-kasperk, https://www.hrady.cz/hrad-kasperk-kasperske-hory#:~:text=Hrad%20Ka%C5%A1perk%20byl%20postaven%20kolem,byl%20v%C5%A1ak%20zastavov%C3%A1n%20r%C5%AFzn%C3%BDm%20dr%C5%BEitel%C5%AFm.

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.