Hrad Książ v Polsku – největší hrad v Dolním Slezsku, který rozhodně stojí za návštěvu

Hrad Książ se nachází v Krajinném parku Książ, na strmém skalním ostrohu v nadmořské výšce 395 m n. m. Je to největší hrad v Dolním Slezsku a jde o jeden z největších hradů v Evropě. S více než 400 pokoji je Książ obrovský komplex budov, který je obklopen parkem a 12patrovými zahradami. I když má k pohádkovému charakteru daleko, Książ je velmi malebný a určitě stojí za návštěvu.

Při návštěvě hradu si můžete vybrat z několika způsobů prohlídky. Pokud si koupíte vstupenku na individuální prohlídku, můžete využít zdarma prohlídkovou aplikaci „Wow Poland“, která vám poskytne zajímavou toulku po bývalém sídle Hochbergů. Existují však výjimky – například zámecké komnaty a vstup do věže nejsou individuálním turistům přístupné.

Foto: Pixabay

Kam se vydat

Existuje několik skupinových tras, ze kterých si můžete vybrat, včetně Książ Barokowy, Po stopách Hochbergů, Od Piastovců k záhadám 2. světové války a Stezka sedmikrásek. Každá trasa nabízí jiný pohled na hrad a jeho historii. Pokud hledáte něco více neobvyklého, můžete si vyzkoušet noční prohlídku. Při této prohlídce se možná setkáte s duchem princezny Daisy, která podle pověstí na hradě straší.

V ceně vstupenky jsou také terasy, palmový dům a zámecké stáje, které se nacházejí v blízkosti hradu. Pokud si chcete prohlédnout některé zámecké komnaty sami, můžete se řídit trasou značenou šipkami. Všechny informace o cenách, popisech tras a návštěvních hodinách najdete na webových stránkách zámku Książ.

Celkově lze říci, že hrad Książ je velmi působivý komplex budov, který určitě stojí za návštěvu. Je to skvělá příležitost, jak poznat historii našich blízkých sousedů s trochu jiného úhlu. Určitě jí tedy nepromarněte.

 

Zdroj: https://www.polsko.travel/cz/novinky/navstivte-zamek-ksiaz, http://szlakpodziemi.pl/cz/project/podzemi-hrad-ksiaz/, https://szlakzamkowipalacow.eu/cz/project/hrad-ksiaz/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.