Velké Losiny, město mnoha příležitostí

Velké Losiny

Velké Losiny, ležící 9 km severně od Šumperka v krásném údolí řeky Desné, jsou jedním z nejvýznamnějších míst v podhůří Jeseníků. První zmínka o městě se dochovala z roku 1296, kdy se označovalo jako Oldřichova ves a roku 1391 se tu postavila fara a kostel. V průběhu let se měnily panovnické rody kvůli smrti nebo hazardu.

Nakonec obec padla do rukou Žerotínů, kteří se zde zapříčinili o mnoho změn a její rozkvět. Po druhé světové válce byla vesnice opuštěna původními obyvateli. A tak se z původně německého města stalo české lázeňské letovisko, které se pyšní ovocnými sady a poslední papírnou u nás. Vyberte si sami, co by vás mohlo zajímat v okolí Velkých Losin v Jeseníkách.

1. Státní zámek Velké Losiny

Zámek ve Velkých Losinách nechal postavit významný moravský rod pánů ze Žerotína. Pozdně renesanční stavba ze závěru 16. století nahradila zchátralou tvrz. Vnější fasády jsou zkrášleny sgrafity, ale neokoukané křivky arkád uvnitř nádvoří od nynějška předznamenávají nastupující baroko. Právě v období nastupující extravagance byl hrad bohatě vybaven a bez úhony přežil třicetiletou válku.

Díky tomu si hosté mohou prohlédnout mimořádně chráněné přístavby oživené neobvyklou sbírkou vyšívaných uměleckých děl, gobelínů a kožených tapet. Za zmínku navíc stojí nejzkušenější dvoumístná nosítka na světě a zámecká knihovna. Protože hrad není propojen s elektrickými obvody, konají se zde v létě večerní prohlídky s pochodněmi, oblíbenými zejména u dětí. Mimořádně půvabná je také procházka zámeckým parkem, kde jsou pěstovány neobvyklé dřeviny.

Zámek Losiny, nebo také Losinský dům, je spojen s tzv. čarodějnickými procesy, které se zde odehrály v letech 1678 až 1692. Vyšetřovacímu tribunálu zde padlo za oběť 56 nešťastníků. V roce 1802 prodal Ludvík Anton povinný dům strážcům Karla Lichtensteina z moravskokrumlovského rodu. Lichtenštejnové se nejprve pokusili o rozsáhlou přestavbu zámeckého areálu. Barokní zahrada byla zrušena a na jejím místě byl v průběhu 19. století vybudován stávající anglický krajinářský park.

Rekonstrukce a dostavby

Interiér „vysokého zámku“ byl zanedbatelně pozměněn. Stavebními úpravami prošlo přízemí hradu, aby vznikl benefiční areál. Naopak se takzvanému „nízkému hradu“ dostalo mimořádné pozornosti. Někdy před polovinou 19. století bylo opraveno a vybaveno výstavní empírové křídlo. Další místnosti byly zařízené ve stylu dalšího rokoka. Všechny tyto přestavby se soustředily na proměnu starobylého zámku v romantické letní sídlo.

Hosté mohou tyto snahy o pozvolné zvelebování zámku vidět na návštěvnické prohlídce „Lichtenštejnové na Losinách“. Od roku 1945 je zámek majetkem státu. Prvním kastelánem byl Josef Helekal. Období konce 40. let a zejména průběh 50. let předznamenal dnešní podobu zámeckého areálu a rozsah mobiliáře. Postupně byl do Velkých Losin přivážen mobiliář z okolních zámků. Velmi zásadní osobností byl zámecký pěstitel Šín, který podporoval rozvoj rododendronů,  a četné exempláře v zámeckém parku pocházejí z jeho výsadby.

Mimořádně zásadní bylo období let 1964-1966, kdy byly zcela obnoveny arkády vysokého zámku. Do dějin hradu se natrvalo zapsal rok 1969, kdy se zde natáčel film podle stejnojmenné knihy „Kladivo na čarodějnice“. V roce 1995 byl hrad prohlášen za národní kulturní památku.

Ruční výroba papíru ve Velkých Losinách

Ruční výroba papíru ve Velkých Losinách: Foto Radek Štěpán

2. Socha sv. Floriána

Barokní kamenná socha svatého Floriána z druhé třetiny 18. století. Socha se nachází v blízkosti barokní sýpky, nedaleko zámku Velké Losiny a Areálu zdraví.

3. Areál zdraví

V blízkosti losinského zámku, na louce vedle hlavní silnice, se nachází obrovský wellness areál, který propaguje sportovní a kulturní aktivity. Můžete si zde zahrát míčové hry, jako je volejbal, tenis, nohejbal, stolní tenis nebo badminton, nebo se posunout ve svém wellness na několika strojích pod širým nebem. Pro děti je tu hřiště s prolézačkami a dětský koutek s malou prolézačkou.

4. Vnitřní termální bazén

Krytý teplý bazén se nachází v hlavním lázeňském domě Eliška. Jeho největší kapacita je 25 osob, hloubka vody je 1,5 m a vodní plocha 80 m2. Teplota vody dosahuje 35 °C a více. Každé úterý a čtvrtek se zde konají lekce aqua-aerobiku. Losinská teplá voda přispívá k uvolnění svalů, adaptabilitě kloubů, zklidňuje spasticitu končetin, napomáhá termoregulaci a navíc zahrnuje užitečný vliv na kožní onemocnění.

5. Pivovar Zlosin

Malý rodinný pivovar z Velkých Losin, který vznikl v roce 2016. Navazuje na stoletou tradici vaření ležáku ve Velkých Losinách. Zlosinské pivo se vaří ve variantách světlý ležák, nefiltrovaný IPA a polotmavý ležák.

6. Lázeňský park

Obecně rozsáhlé lázeňské plochy parku uzavírají lázeňské budovy. Byl průběžně upravován do výstavní podoby s neobvyklými stromy, rododendrony a azalkovými keři a jezírkem. Na okraji parku se navíc nachází termální park Velké Losiny, minerální pramen Karel s příjemným altánem a památníkem obětem čarodějnických procesů.

7. Lázeňský dům Chaloupka

Lázeňský dům Chaloupka, připomínající perníkový domek, je určen především dětem. Nachází se v klidné části lázeňské zastávky.

8. Minerální pramen Karel

Sirný pramen, který vyvěrá v dřevěném altánku na konci parku Lázně Losiny, by mohl být oblíbeným cílem procházek v okolí. Minerální pramen je bohatý na vápník, sodík, hořčík, draslík a železo.

9. Rozhledna Bukovka

Dřevěná sloupová věž v nejlepším místě Přední bukové stráně. Byla představena v listopadu 2016. Vyhlídková věž je otevřená, na její vyhlídkovou plošinu vede 111 schodů. Vede k ní modrá horolezecká stezka od zámku Velké Losiny.

Další místa k navštívení

  • Obora Velké Losiny
  • Bukový kopec
  • Vyhlídka u hotelu Diana
  • Naučná stezka Velké Losiny
  • Lesní balneo
  • Kostel sv. Jana Křtitele

Zdroje info: kudyznudy.cz, informují.cz

Zámek ve Velkých Losinách: Náhledové foto Radek Štěpán