Jaké bude počasí v únoru: Zima se vrátí a bude opravdu třeskutá – probuzená příroda zmrzne

Zima

Jaké bude počasí v únoru: Zima se vrátí a bude opravdu třeskutá – probuzená příroda zmrzne. Když se probouzí příroda, jaro se zdá být již na dosah ruky – tak to alespoň za našimi okny aktuálně vypadá. Není problém narazit na rašící stromy nebo cibulky okrasných květin.

Únor však přinese velmi nepříjemný zvrat. Po mírném konci měsíce ledna, kdy teploty šplhaly až k příjemným 10 °C, se totiž znovu ozve pravá zima se vrátí ve své plné síle.

Začátek února: Zavádějící jarní přísliby

První desetidenní období února nám přinese větrné dny, oblačné až zatažené nebe, s příležitostnými přeháňkami, a teploty oscilující mezi 7 až -2 °C v ranních hodinách a 3 až 12 °C během dne. Tyto mírné podmínky napodobují skoro jarní atmosféru, což může být klamavé pro přírodu i pro lidi.

Střed února: návrat zimy

V polovině měsíce se však situace dramaticky změní. Čekat na vás bude oblačno s občasnými sněhovými přeháňkami nebo sněžením, teploty klesnou na 2 až -4 °C v noci a denní teploty se budou pohybovat mezi -3 a 4 °C, s přechodným vzestupem až k 6 °C. Toto náhlé ochlazení bude opravdovým šokem, a to nejen pro lidi.

Foto: Pixabay

Rostliny, které již začaly klíčit v důsledku mírnějších teplot na začátku měsíce, budou nyní čelit náročnému boji o přežití. Mrazivé teploty mohou způsobit, že tyto mladé výhonky a květy zamrznou a uhynou. To platí obzvlášť pro citlivější druhy, které nejsou zvyklé na tak prudké změny počasí.

Závěr února: Stálé chladno

Poslední týden února přinese oblačné až polojasné počasí s občasnými sněhovými přeháňkami. Ranní teploty se budou pohybovat mezi -3 až -10 °C, s denními teplotami od -5 až do 4 °C. Tento pokračující chlad může dát přírodě šanci na adaptaci, ale mnohé jarní květy a mladé rostliny mohou již být nenávratně poškozeny. Ale kdo ví – možná si ještě užijeme pořádnou koulovačku.

 

Zdroj: https://www.treking.cz/pocasi/dlouhodoba-predpoved-pocasi-na-unor.htm, https://pocestach.cz/dlouhodoba-predpoved-pocasi-na-unor/, https://www.pocasi1.com/europe/czech-republic?page=month&month=February

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.