Už nejenom exotika – nepříjemného parazita si můžete přivézt i z Chorvatska. Obzvláště se mu daří v kempech

Už nejenom exotika – nepříjemného parazita si můžete přivézt i z Chorvatska. Obzvláště se mu daří v kempech. Léto, slunce, moře, a nezapomenutelná dovolená. To vše nám připomíná Chorvatsko, oblíbenou destinaci mnoha turistů. Avšak loňské léto přineslo něco víc než jen slunečné dny a příjemné vzpomínky.

V srpnu a září 2023, německé úřady zaznamenaly neobvykle vysoký nárůst případů kryptosporidiózy u turistů vracejících se z Chorvatska. Toto onemocnění, způsobené parazitem kryptosporidie, se nečekaně stalo nevítaným suvenýrem z dovolené. Konkrétně šlo o 23 nemocných, kteří si z dovolené přivezli velmi nepříjemné příznaky. Celkem malé číslo – dalo by se říct. Ale nezapomínejte na to, že se týká destinace, která byla až doteď považována za poměrně bezpečnou a pohodovou.

Skryté nebezpečí v idylických podmínkách

Kryptosporidióza, průjmové onemocnění, se může projevit vodnatým průjmem, žaludečními křečemi a bolestmi břicha. K tomu všemu se přidává i dehydratace, nevolnost, zvracení a horečka. Tento parazit se vyskytuje ve vodě a potravinách a je zvláště nebezpečný pro osoby s oslabenou imunitou, u kterých může způsobit vážné komplikace.

Foto: Pixabay

Kde se skrývá nebezpečí

Zpráva z Německa ukazuje, že největší riziko nákazy kryptosporidiózou v Chorvatsku představovaly kempy, a to zejména jejich bazény. Tato informace je obzvláště znepokojující, vzhledem k tomu, že bazény jsou často centrem letní zábavy. Většina nakažených (93%) uvedla, že se koupali v bazénech, což naznačuje, že kontaminovaná voda byla pravděpodobným zdrojem infekce.

Případům kryptosporidiózy v Chorvatsku by se však dalo předcházet správnými hygienickými postupy. Je důležité si uvědomit, že i v nejkrásnějších a nejčistějších prostředích může hrozit riziko. Turisté by měli být obezřetní, zejména při koupání v bazénech a konzumaci místních potravin. Dodržování základních hygienických pravidel, jako je mytí rukou a ovoce, může riziko infekce výrazně snížit.

Chorvatsko i nadále zůstává jednou z nejoblíbenějších turistických destinací. Přesto, jak ukazuje tento případ, je důležité být vždy na pozoru před možnými zdravotními riziky. Kryptosporidióza je jen jedním z mnoha příkladů, které nám připomínají, že i běžná dovolená může přinést nečekané komplikace. Nezapomínejte na to, až se tam vydáte.

 

Zdroj: https://tn.nova.cz/zpravodajstvi/clanek/539421-turiste-si-z-chorvatska-odvezli-zakerneho-parazita-nakazili-se-v-kempech, https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/38179624/

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.