kříž

Tajemství jménem Devět křížů

Někdo kolem této lokality denně projíždí, aniž by zažil něco divného. Devět křížů je místo, které se nachází nedaleko exitu 168 na dálnici D1 (v okrese Brno-venkov u obce Lesní Hluboké). Každý z křížů byl postaven za jednu oběť, která zahynula ve svatebním průvodu, který byl zmasakrován. Dneska se říká, že duše mrtvých neodešly a děsí spoustu řidičů na dálnici D1.

Stará legenda

Tento příběh se odehrává před pěti sty lety. Na staré formanské cestě narazil sedlák na zraněného obchodníka. Poskytnul mu přístřeší ve svém vlastním domě v obci Hluboká (dnes Lesní Hluboká) s popisným číslem 1. Jenže sedlák měl velice krásnou dceru. Právě ta o zraněného nejvíce pečovala, a tak není divu, že se do ní obchodník zamiloval. I dcera se do obchodníka zamilovala a slíbili si věrnost.

Zeť mu nebyl po chuti

Avšak sedlákovi se tento vztah nelíbil, pro svou dceru si představoval jiného ženicha. Vždyť právě manžel jeho dcery se měl stát pánem celého statku. A tak se s obchodníkem domluvil – obchodník dokončí své obchody a s patřičným obnosem se za rok vrátí, aby se stal manželem sedlákovy dcery. Sedlák ale nikdy neměl v úmyslu mu svou dceru dát.

Nový ženich na obzoru

Mezitím se v obci objevil mladík – syn z bohaté sedlácké rodiny. Otec krásné dcery se rozhodl, že právě on je ta správná osoba, která je vhodná pro jeho dceru – má majetek a navíc rozumí tomu, co sedlácká práce obnáší. Také rodiče mladíka byli pro a svatbě přáli. Krásná dívka se tak dostala do bezvýchodné situace – musela si vzít muže, kterého jí otec vybral. Včas ale poslala obchodníkovi zprávu, kdy se bude vdávat a kudy povede svatební průvod.

Pomsta byla krutá

Když se svatební průvod vracel z kostela, netušil nic zlého. Obchodník se ale domluvil s myslivcem, že zrada bude krvavě potrestána. Nevěsta měla přežít. Jakmile se průvod objevil na rozcestí poblíž obce Hluboká, masakr začal. Celkem sedm svatebčanů bylo zastřeleno: otec nevěsty, ženich, svědek, tři ženy a… nevěsta. Jakmile obchodník zjistil, že jeho milá je mrtvá, velice se na svého druha rozzlobil. Domníval se, že ve zmatku právě on jeho milou zastřelil. A tak neváhal a zabil ho. Nakonec obrátil zbraň i proti sobě.

Vysoká nehodovost u 9 křížů

Právě tato děsivá historka je podle mnohých důvodem, proč je právě v tomto úseku dálnice tolik nehod. Někteří tvrdí, že řidičům se zjevuje duch nevěsty v bílém, který odvede jejich pozornost od řízení a nehoda, která se stane, má pak velice tragické následky. Jiní zase tvrdí, že ducha v podobě mohutných černých křídel zahlédli poblíž motorestu – někteří řidiči se bohužel tomuto přízraku snaží vyhnout a pak se jim stane nehoda. Ti, kteří přízrakem projedou, pocítí mrazivý závan.

38 komentářů

  1. Viktor Odpovědět

   Jedná se o pověst. Téměř všechny pověsti jsou velmi málo pravděpodobné. Nebo snad věříte pověstem??

 1. darek Odpovědět

  To je ale hloupost. Nikdo se antiřidičům nezjevuje, zrazuje je jeich rozumová omezenost a řidičské neumění.

 2. Vláďa Odpovědět

  Ti duchové a strašení to jsou jen povídacky, ale příběh zmasakrovani svatebního průvodu je pravdivý.

 3. j Odpovědět

  někteří řidiči se bohužel tomuto přízraku snaží vyhnout a pak se jim stane nehoda. Ti, kteří přízrakem projedou, pocítí mrazivý závan – to se mi tam jednou stalo

 4. franta Odpovědět

  u devíti křížů jsem za 50 let své řidičské praxe viděl věci nadpřirozené,
  šílené, tragické, ale žádnou bílou postavu jsem nezaznamenal

 5. Radek Odpovědět

  Ty co psali komentáře jsou dost omezené osoby a o tomhle kusu kraje nevědí nic.bohužel i já byl svědkem nemilé příhody na dálnici a pak i cestou zpět.do té doby jsem nevědel nic o tajemnu a ničemu jsem nevěřil .dnes se té části vyhýbám obloukem.

 6. darkWolf Odpovědět

  Před 500 lety byl ten myslivec pravděpodobně Robin Hood 😀 😀 😀 Na podzim jsem tam zastavoval když sem si vezl GSko a mrazivý závan sem cítil nejen tam, ale celou cestu, vzhledem k tomu, že bylo cca 5 stupňů nad nulou…což přepočtenou na jízdu na motorce znamená asi tak 15 pod nulou.

 7. Petr Odpovědět

  Zjevuje se nevěsta v bílém … no až na to, že ve středověku byla sváteční černá a v té se i k podobným oslavám oblékali , bílá jako svatební přišla mnohem později

 8. Viktor Odpovědět

  Jedná se o pověst, nikoliv o reportáž. Bože! Je to pověst, podle které se jmenuje v článku popisované místo. Ve Starých pověstech českých se také píše, že Šemík skočil z Vyšehradu do Vltavy a pak pelášil k Neumětelům. Také ke to velmi nepravděpodobné. Ve Pražských pověstech se zase píše, že se má v noci po Starém městě pohybovat bezhlavý jezdec. Ani v Praze v noci nikdy žádný taxikář, policista či tramvaják nikoho bezhlavého na koni nepotkal. Váš komentář je zcela mimo mísu.

 9. Petr Odpovědět

  Ten příběh je potvrzený, i když některé detaily už se asi nikdo nedozví. Myslivec, který pravděpodobně přístup ke zbraním přes šlechtické zbrojnice, sehnal několik pistolí a dvě arkebuzy – krátké pěchotní pušky. V té době se fakt nedalo rychle přebíjet, takže z toho průvodu padlo „jen“ sedm lidí. Hlavně měl padnout otec a nový ženich. Nevěsta neměla zemřít, stalo se to nedopatřením, měli spolu s obchodníkem (prý odněkud z Uher, takže možná Slovák, to byly Horní Uhry) utéct a myslivec dostat odměnu. Ta rodina nevěsty byla z dnešního č.p. 1 z Lesního Hluboké. Na internetu koluje spousta řidičských příběhů, já jenom můžu potvrdit příběh z mého okolí, kdy borec zkoušel kopnutím, jestli ten kříž obchodníka (vlevo od nevěsty, toho největšího) fakt rychleji uhnívá, jak se povídá, a do týdne ztratil na D1 u Devíti Křížů přední nárazník. Nemohl ho najít – tak se pak prý šel k tomu kříži zpátky udobřit. No, a pak ho tam u dálnice našel…. Pravidelně to tam světívali rajhradští benediktini, vždy po 100 letech, no a poslední svěcení proběhlo v roce 1888 nebo tak nějak… Je to zajímavá historie, doporučuji trochu si vygůglit.. A jezdit opatrně všude bez nutnosti zkoumání místní historie:)

 10. Franta Odpovědět

  To mrazení znám velmi dobře.Měl jsem pracovní zakázu na teplovodu pod nemocnicí.Dlouhé chodby,že jste neviděl na konec.Jen světla do nekonečna.Chodby dlouhá cca 450 metrů.Podlaha s malou vrstvou bláta.Pracoval jsem a najednou jsem slyšel zvuk,jako když někdo jde v blátě.Otočím se a nikdo nešel.Po chvílce mnou prošla zima.Naskočila husí kůže.Byl to jen moment.Bylo to tak 2x za den.Tohle se mi projevilo ve 2 nemocnicích,kde jsem pracoval v chodbách pod zemí.

 11. Julek Odpovědět

  Třicetikilometrový úsek s nejvíce se vyskytujícími nehodami se nachází v okolí Domašova, a i když je zde dobrá viditelnost a stav vozovky je také dobrý, nehody jsou tu poměrně často. Ale proč? V blízkosti se nachází místo zvané U devíti křížů, které je spojováno s takřka 500 let starou tragédií, která se právě v místě časté nehodovosti stala.
  Na místě události bylo vystavěno devět křížů, které byly posvěceny rajhradštími benediktiny. Každých sto let se potom kříže obnovovaly a znovu světily, aby se zažehnaly ďáblovy plány. Avšak poslední zmínka o posvěcení je z roku 1887, tudíž v roce 1987 posvěcení vyprchalo. Je tedy přízrak mrtvé nevěsty zase mezi námi?

 12. PauluSS Odpovědět

  No vidíte a já zase někde četl, že, tam vůbec nikdo neumřel, jen kdysi dávno tudy na povoze jel „někdo“ kdo vezl větší počet křížů „někam“. Zapadl do bláta a aby se z něj dostal, musel vyložit kříže, tak je po jednom shazoval z povozu, protože byly těžké a poté je nebyl schopen sám zase naložit, tak je tam bohužel musel nechat … později byly nalezeny a lidská fantazie a lidová tvořivost vykonaly své …

 13. Ernie Odpovědět

  1. V 16. stol. sice palné zbraně byly, ale nikoli dostupné pro plebs, byly hodně drahé (i obyčejná podkova byla drahá). Zbraň neměl kdejaký myslivec, ale jen maximálně ten panský. A šlechta.
  2. Těmi zbraněmi se nedaly trefit ani vrata od stodoly, když jste ji předtím deset minut po každém výstřelu nabíjeli.
  3. Sebevražda byl těžký hřích a vrah raději šel do vězení nebo na špalek.
  Takže blbost.

 14. Jaroslav Odpovědět

  Dobrý večer.Narodil jsem se ve Velké Bíteši a to je fakt kousek od toho místa co se to stalo .Snažil jsem se podrobně zjistit události,ale moc toho není.Tak tam tehdá byla mimo jiné zhrzená láska která se stala osudným devíti lidem.V 16.století nevěstě,ženichovi,rodičům a blízkým.Pamatuji si když ty kříže stály tak jich bylo 5 velkých a 4 malé to značí že tam tehdy umřelo pět dospělých a čtyři děti nebo mladiství.A co se týče bouraček na D1 v tomto úseku mají to na svědomí nezodpovědní lidé.Jaroslav

 15. Michal Odpovědět

  U devíti křížů v roce 1968 převálcovali Rusáci 9 našich lidí !! A dodnes čeští komouši hýkají po Rusácích touhou !

 16. Franta Odpovědět

  Jsem z okolí..asi takto, ten článek je dobrý asi jako ta úvodní fotka s 3 kříži a bastl o 9 křížích

 17. Tomáš Odpovědět

  Jezdím kolem dost často, bydlím kousek zatím jsem ducha teda neviděl ale stačil mi ten mrazivej pocit když jsem tam zastavil a četl si u křížů na desce ten příběh, to už neudělám.. avšak říká že tu nevěstu nasereš když kolem projedes a něco co se týká svatby vezes v autě, to ti prej skočí do cesty

 18. Pavel Odpovědět

  To je podobná pověst jak u 9 křížu u Červeného Kostelce, možná mají něco společného, to tajemno. Pavel

 19. UnCool Odpovědět

  Hehe, tak už vím identitu toho myslivce, podle úspěšnosti a rychlosti střelby to mohl být jedině Legolas. 😀

 20. Rudy Odpovědět

  Jako děti jsme jezdili za kmotrou do Rosic – to je celkem blízko. Ta mi tuto pověst také vyprávěla. Myslím že říkala že se to stalo v 18 nebo 19 století. Střílet měl milý, který se v den svatby vracel z vojny + myslivec. Každé prázdniny nám tuto pověst opakovala, a my napjatě poslouchali.

 21. Renata Odpovědět

  Není dobré dělat si z tohoto článku srandu, prostě je to pravda,kdo to nezažil na vlastní pocit!Lidé kteří o tom píšou,že to prožili,tak si myslím jedno,to jsou lidé věřící a ty co to nezažili,jsou nevěřící.A ty kteří to chudáci?️⚰️?✝️nepřežili,už říct nic nemůžou,proto o tom mluví lidé kteří to prožili.Můžou mít něco co je ochraňuje!♥️ Renata

 22. vladimír sýkora Odpovědět

  Jezdím tudy častokrát a skutečné pocity mám jen z té změny typu občerstvení. Mám za to, že všechny legendy od Praotce Čecha přes 9 křížů až kamkoliv jsou součást naší historie. Někdo jiný má třeba Lochnesku. Nebuďme k naší, byť i mnohdy vymyšlené, historii příliš kritičtí. Je mi líto, že se my už nedovíme do jakých legend se dostanou Havel, Kalousek, duo Benda a jiní.

 23. vladimír sýkora Odpovědět

  Chtěl bych se omluvit, že jsem neuvedl V. Klause st. , ten se určitě legendou stane jako největší likvidátor české ekonomiky za své ,,zářné,, kariéry ekonoma, ministra financí a předsedy vlády.

 24. Miroslav Riessner Odpovědět

  Pověst o tragédii v místě „U devíti křížů“ znám již od dětství, což je, bratru, šedesát let. V té době tam, samozřejmě, dálnice nevedla, ale stejně se mluvilo o podivných „bouračkách“ už tehdy.
  Nepamatuji, se, že by příběh (samozřejmě mi ho vyprávěla babička z Brna 🙂 )zmiňoval střílení – tedy pomocí střelného prachu.
  Nevěsta a její smrt ale zmiňována byla; k několikanásobné vraždě někde v těchto místech nejspíše v těch divokých dobách dojít mohlo – otázkou je, zda to bylo „jen“ loupežné přepadení, anebo skutečně ten svatební průvod. V té době ale střelných zbraní (prach) bylo mezi lidmi celkem pomálu, zato kuše i sečné a bodné zbraně byly běžné.
  Autor tohoto článku příběh podává, jako by se opravdu jenom střílelo, jenže tak to určitě nebylo.
  Z historie známe, že, de facto, každá pověst má svůj reálný základ, a tato nebude výjimkou.
  Ústní podání a dlouhý čas ovšem skutečnou událost značně obsahově změnily, nicméně je pravdou, že Benediktíni, kteří tyto kříže kdysi postavili, je každý rok světili (světí?); možná by se chtělo na reálný příběh podívat do archivu místního Benediktínského kláštera, jestli tam tedy něco není, proč oni ty kříže vlastně stavěli. Nějaký důvod k tomu přece být musel.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *