V Dánsku přespat v autě nesmíte, v Chorvatsku jen s malým trikem

Také se při cestování po světě zaměřujete na co nejnižší náklady, případně se místo profláklých cestovatelských trofejí snažíte nasbírat skutečné cestovatelské zážitky? Pak vám spaní v autě určitě nebude proti srsti. A jaké zajímavosti se k němu váží?

V Dánsku je spaní v autě zakázáno

Je to tak, ani veřejná parkoviště nejsou k tomuto účelu určena. Správné je vystoupit a najít si nejbližší hotel nebo penzion. Riskovat se příliš nevyplácí, pokuty bývají vysoké. Podobně to mají nastavené třeba v Austrálii, ale tam to (vyjma velkých měst) policisté zpravidla příliš nevymáhají.

Přespání v autě v Chorvatsku? Nejlépe na soukromém pozemku

Policisté v Chorvatsku bývají také značně bdělí, ale stačí na ně vyzrát jednoduchým trikem. Mějte s sebou vždycky pár lahví piva nebo jiný alkohol či pochutinu. S takovou výbavou stačí zajet do nejbližší vesničky a domluvit se s někým z místních, zda vás nechá přespat třeba na své zahradě. Zpravidla vždy někoho najdete. Mávne rukou, usměje se, načne si lahvinku – a vy se můžete uložit k zaslouženému odpočinku bez strachu z místní policie.

Aby hluk ze silnice nerušil…

Kdekoli jinde po Evropě nebývá s přespávání v autě problém. Nepraktikujte ho však v blízkosti rušných silnic, vždy se vyplatí sjet na menší okresku. A jestliže se vám povede zaparkovat nad nebo pod silnicí, významně tím omezíte hluk, který k autu proniká. Stejnou službu vám udělají i keře nebo stromy, jež vás od projíždějících aut oddělí.

Zvláště u dálnic v západní Evropě je možné využívat odpočívadla pro kamiony, která často mívají i sprchu nebo volně dostupné zásuvky. Ale pozor, řada z nich je velmi dobře osvětlena lampami, takže bez dobrého zatemnění oken tady přespávat rozhodně nezkoušejte. Na druhou stranu jde o dobrou prevenci před zloději.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.