V Dánsku přespat v autě nesmíte, v Chorvatsku jen s malým trikem

Také se při cestování po světě zaměřujete na co nejnižší náklady, případně se místo profláklých cestovatelských trofejí snažíte nasbírat skutečné cestovatelské zážitky? Pak vám spaní v autě určitě nebude proti srsti. A jaké zajímavosti se k němu váží?

V Dánsku je spaní v autě zakázáno

Je to tak, ani veřejná parkoviště nejsou k tomuto účelu určena. Správné je vystoupit a najít si nejbližší hotel nebo penzion. Riskovat se příliš nevyplácí, pokuty bývají vysoké. Podobně to mají nastavené třeba v Austrálii, ale tam to (vyjma velkých měst) policisté zpravidla příliš nevymáhají.

Přespání v autě v Chorvatsku? Nejlépe na soukromém pozemku

Policisté v Chorvatsku bývají také značně bdělí, ale stačí na ně vyzrát jednoduchým trikem. Mějte s sebou vždycky pár lahví piva nebo jiný alkohol či pochutinu. S takovou výbavou stačí zajet do nejbližší vesničky a domluvit se s někým z místních, zda vás nechá přespat třeba na své zahradě. Zpravidla vždy někoho najdete. Mávne rukou, usměje se, načne si lahvinku – a vy se můžete uložit k zaslouženému odpočinku bez strachu z místní policie.

Aby hluk ze silnice nerušil…

Kdekoli jinde po Evropě nebývá s přespávání v autě problém. Nepraktikujte ho však v blízkosti rušných silnic, vždy se vyplatí sjet na menší okresku. A jestliže se vám povede zaparkovat nad nebo pod silnicí, významně tím omezíte hluk, který k autu proniká. Stejnou službu vám udělají i keře nebo stromy, jež vás od projíždějících aut oddělí.

Zvláště u dálnic v západní Evropě je možné využívat odpočívadla pro kamiony, která často mívají i sprchu nebo volně dostupné zásuvky. Ale pozor, řada z nich je velmi dobře osvětlena lampami, takže bez dobrého zatemnění oken tady přespávat rozhodně nezkoušejte. Na druhou stranu jde o dobrou prevenci před zloději.

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.

51 komentářů

 1. Zdeněk Odpovědět

  Na Jadran vyjíždím z Moravy odpoledne a přespím v Chorvatsku na dálnici na benzince. Dříve to bylo s přívěsem teď v autě. Za 30 let jsem neměl problém. Kde jste vyčetli, že je to zakázané.

  1. Tom Odpovědět

   😀 😀 😀 to že Vás nikdo nechytl neznamená, že to není zakázané. A nechápu proč spíte v autě, Chorvatsko se dá zajet z moravy úplně v pohodě za 10-12 hodin.

 2. zdena Odpovědět

  Dobrý den! Je to asi tři roky, co jsme cestovali po Dánsku autem a přespávali v něm. Nikdo nás nikdy nekontroloval ani to nikomu nevadilo. Přespali jsme v přístavu i kdekoliv jinde a bez problému. Tak nevím co tu píšete za nesmysly. Naopak Dánové byli vždy velmi milí a vstřícní.

  1. CrazyM Odpovědět

   Dánové jsou možná milí a vstřícní a to, že vás nikdo nekontroloval a nikomu to nevadilo neznamená, že píše nesmysly a takový předpis tam neexistuje, jen jste asi nenarazila na nikoho s komplexem který by si na vás chtěl léčit, tak jako se to stává často u nás ale i jinde když potkáte netolerantního blba a ještě v uniformě, normální člověk ví, že ničemu neubližujete když se při tom přespání v autě nechováte jako debil 🙂

   1. davidk Odpovědět

    Jen malý doplněk. Proč se nesmí v Dánsku přespávat v autě? Není ten zákon náhodou určený na zimní období, kdy jsou tam zimy opravdu tuhé a docházelo tak často k úmrtím? takže v létě vás ignorují? Hm?

  2. pípa Odpovědět

   Máte pravdu, v Dánsku jsem jeden čas býval jako doma a musím potvrdit,
   že jsou to nesmírně milí a vstřícní lidé. Už Jan Masaryk jako ministr zahraničí říkával, že se všech Slovanů jsou mu nejmilejší Dánové. Patrně tím narážel i na královnu jejich Dagmar, původem z rodu Přemyslovců.

  3. Jan Odpovědět

   To, že Vás nikdo nechytl, neznamená, že to není zakázané. Když pojedu 200 na dálnici a nikdo mě nechytí, tak taky netvrdím, že neporušuji předpisy 😀

 3. Míla Odpovědět

  Dobrý den,
  jezdíme a spíme v autě každoročně, máme projetou větší část Evropy, nikde jsme se nesetkali s problémy, vždy se najde místo k zaparkování a přespání.

 4. Petr Odpovědět

  Blabol!!Pokud se citim unaven,tak to sklopim a spim,jde o moji bezpecnost.Tisice lidi jezdi k Jadranu,tim clankem ty lidi akorat vydesite a tlacite je do toho at si najdou hotel,takze to povazuju za zrudnej marketing.

 5. Martin Odpovědět

  Ahoj. V roce 2016 jsme přespávali v autě v Itálii kousek od Boloně. Na cestě od silnice cca. 50m a o půl druhé v noci budíček- carabinieri! Po kontrole všech dokladů nám vysvětlili, že spaní v autě je zakázáno. Pouze na dálničních parkovištích ! Ještě dodám, že na tu cestu jsme se přesunuli poté, co jsme odjeli z benzínky na předměstí, která už o půlnoci byla OFF. Ale byl tam nějaký pracovník ( úchyl) co se na nás chodil dívat za okno „nenápadně“ a čekal co v tom autě budem provádět. 😁 Martin

 6. Bob Odpovědět

  v Chorvatsku spim v Galaxy X let nikdy nebyl problém znam mista od Krku -Zadar- až po Černou horu někdy 2m od moře ,ale vždy rano odjet a uklidit po sobě …… nejlepši ostrovy

 7. Jarda Odpovědět

  Přespával jsem buď při jízdě přes Maribor na posledním parkovišti v Rakousku (km 224?) a při jízdě přes Klagenfurt hned za tunelem – nikdy žádný problém …

 8. Vladislav Delfín Odpovědět

  Dobrý den, děkujeme za rady. Jak malé musí být to triko, o němž se zmiňujete v titulku?
  A musím v něm i spát? Předem děkuji za odpověď.

 9. Bob Odpovědět

  „Stejnou službu vám udělají i keře nebo stromy, jež vás od projíždějících aut oddělí.“ To jako fakt? Nu nevím, tak to máme s autorkou asi různou zkušenost 😀

 10. Sven Odpovědět

  Do Dánska a Chorvatska jezdím často – mám tam i příbuzné. Nikdy nikdo z nich neslyšel a nesetkal se se zákazem a potažmo postihem při přespání v autě…. Proč mystifikujete lidi ???? Sven.

 11. Jirik Odpovědět

  Chorvatsko jsem procestoval cely ve Felde. Vyhodil jsem sedacky a udelal si lehatko, tmavy folie na zadni skla, zaclonku na predni okno na noc. Prvni noc jsem se ubytoval v kempu abych mel papir. To totiz pokutujou, vis autore? A pak uz jsem jezdil na lpg horem dolem a chrapal kde se mi chtelo.

 12. mirekiv Odpovědět

  Když mě policie v noci budila kvůli spaní v autě, tak jsem jim řekl že jsem pil a nechtěl jsem opilý řídit. Pochválili mě, popřáli dobrou noc, ale druhý den by mi to už neprošlo. 🙂

 13. Mirek Odpovědět

  Žádám autora aby zveřejnil zákon nebo nařízení o zákazu přespávání v autě v Dánsku. Ten článek je podle mne lživý.

 14. Kanár Odpovědět

  V Chorvatsku je zakázano nocovat ve volné přírodě. Je to zákon a žádný výmysl. Navíc tam mají přihlašovací povinnost !!! To, že to někomu prošlo, to ještě neznamená, že ten zákon neexistuje. Jezdil jsem tam víc, jak 20 let pod širák a s policajtama jsme si užili svoje. Fakt je, že se to během let různě měnilo. Zpočátku byl klid, pak se to začalo hodně přitvrzovat, dokonce jezdil kontrolovat policajt s civilem, který byl nějaký úředník od cizinecké policie. Většina problémů ale vznikala tím, že došlo ze strany domorodců k udání, že tam někdo už 3 dny leží na jednom místě. Samozřejmě, že to místo si chtěl zalehnout ten bonzující domorodec…:-)

 15. Max Odpovědět

  No, podle meho znameho, jenz zije 40 let ve Vidni,
  je to zakazano i v Rakousku. Je za to celkem slusna pokuta
  a duvodem byl drive terorismus mezi Kurdy a Turky.
  Co nam tedy sdeli na toto autor??
  Mozna se toleruje spani na dalnicnich parkovistich, ale ve meste urcite ne.
  Jinak jsem 5x cestoval do Spanelska, vzdy spal v aute nebo dokonce venku na zemi,
  ale situace se zhorsuje, kazdemu to nedoporucuji, V Nemecku, Francii a Spanelsku se da sehnat levne kemp.

  1. Jiří Osud Odpovědět

   Před pár lety jsme vyjeli z Brna dost pozdě, a proto jsme museli nocovat kousek od hranic v Rakousku. Asi o půlnoci nás vzbudili ( teď nevím, jestli policisté nebo pohraničníci) Zkontrolovali doklady a pořád tak nějak rozpačitě poslouchali, co to tak temně vrčí. Když se sklonili až hluboko do auta, tak našli na plošině nad kufrem naši fenku, která nás oddaně hlídala. Zasmáli se, omluvili za vyrušení a ani nechtěli pas pro Cherinku, který jsme měli (i s čipem) Takže naše zkušenost je dobrá. A to jsme předtím i potom spali v Rakousku, Německu, Dánsku, Franciii atd. atd. vždy v autě a v pohodě.

 16. Medavasa Odpovědět

  Dobrý den, v Chorvatsku je zákaz táboření nikoliv přespání to policisté neřeší, pro ně je to lepší než utahaný motající se řidič.

 17. Luque Odpovědět

  V Chorvatsku není se spaním v autě naprosto žádný problém. Nikde. „Fígl“ není v tom, přijet do nějaké vesničky se zásobou chlastu, ale při případné kontrole se prohlásit za neschopného a příliš unaveného pro další jízdu. Řídit unavený je v Chorvatsku trestným činem. A nikdo vás nesmí nabádat k trestnému činu a nutit pokračovat v jízdě. Zkontrolují si doklady a vyřešeno.

 18. Václav Odpovědět

  Už před padesáti roky jsme při cestách autem do Černé Hory přespávali na několik hodin v autě po najetí na pobřežní magistrálu za Opuzenem. Zajeli jsme mimo silnici a bylo to. Ráno nás kolem páté vzbudily první náklaďáky a my v klidu dojeli do cíle.

 19. Standa Odpovědět

  V Chorvatsku je zákon o „PRIJVE“ = platba “ BOROVIŠNE TAXY“, takže po překročení hranic se musí každý turista NĚKDE PŘIHLÁSIT DO 24 HODIN, v praxi to znamená někde na ubytovaní nebo na policii a zaplatit tuto TAXU, při ubytování ji vybírá a platí státu poskytovatel ubytování, turista dostane potvrzení od kdy do kdy je přihlášen a tím je povinen se prokázat policiji při kontrole. Anebo může vyhledat Policejní stanici, přihlásit se tam a sdělit dobu a místo kde se bude pohybovat a zaplatit Bor Taxu tam.
  Takto lze řešit například cyklistiku nebo pěší turistiku ve vnitrozemí.
  (BOR TAXA =Lázeňský poplatek = vzdušné). Po odhlášení musí opustit území Chorvatska do 24 hod.
  Rozhodně se neoplatí „KEMPOVAT NA DIVOKO“ u moře , nebo v okolí přírodních rezervací. Policie tyto „vhodná místa“ velmi dobře zná a nemilosrdně to pokutuje, není jich totiž moc. Neřeší to ve vnitrozemí, tam kde nejde o turisty vyhledávanou lokalitu. U moře nebo například u Plitvických jezer se to určitě nevyplatí. Toleruje například přespání před zavřenou branou kempu, pokud od zítra v něm máte zakoupený pobyt a máte u sebe platný Woucher na ubytování. A pokuty vystavuje každé osobě samostatně, takže to platí i pro rodinu s 2 dětmi = 4 pokuty!!! Já jsem zaplatil 150 EUR za 1 osobu a udal mě hlídač parkoviště.

  1. Jan Odpovědět

   A že bych jim ještě nahlásil čísla bot mých prarodičů a co jsem měl poslední měsíc k obědu? Ať si celé svoje Chorvatsko strčí do špic. To mi chcete říct, že jste platil 600 euro za to, že jste spal venku v autě? Už jen kvůli tomu by mě v tom novofašistickým státě už nikdo nikdy neviděl. Hraje si to na západní evropu, a přitom je to jen předražený balkán se vším všudy. Vlezl jsem do sámošky a nechápal jsem, kdo tam ty předražené věci nakupuje při těch jejich nízkých platech. Vlézt do hospody, připadám si pomalu jako ve Švýcarsku. Ale jen podle výše cen. Předražená bída. Jinak spal jsem v autě na tisíci místech po celé Evropě, ale nikdy jsem neměl problém.

 20. vlastap Odpovědět

  A pak nemaji byt Cesi za socky.To si jako fakt nemuzete zaplatit hotel?To radsi sedte doma na prdeli,nez delat vsude ostudu.

  1. Max Odpovědět

   Asi jsi Vlastiku nikdy nespal pod sirakem, zee?
   Tak treba nekdo ma rodinu a praci takovou, ze cestou do Chorvatska nemuze
   prespat 2x v Rakousku, to je tak 100 -150,- Eur za rodinu jedna noc.
   Nevsiml jsem si treba v Asii, ze by mladi Nemci vyhledavali drahe hotely,
   oni klidne spi i v tech za 5 -10 USD na noc, ale muzes nam tady poradit, hehe.
   Muj znamy, byvaly reditel rakouske pobocky u nas, pobocka se 300 zamnestnanci
   v Zebraku, ten spaval a jedl v pousti s beduiny(tam asi hotel nemeli),
   myslis, ze on je taky socka? Sis nabehl na vidle chlape.

  2. Jaroslav Odpovědět

   Ty blbečku co tam píšeš aby si lidi koupily hotel na dvě až tři hodiny a nedělali ostudu a seděli doma na prdeli. Jaké máš vzdělání, že jsi tak chytrý? Nesedíš snad v poslanecké sněmovně, nebo v Bruselu,
   kde se ráno dojdeš zaregistrovat, sebereš 275-300 Eur a jdeš s kufrem do hajzlu?

  3. miloš Odpovědět

   To není jen o tom jestli někdo je nebo není socka..Jenže on pokaždé není volný pokoj v hotelu nebo pensionu,zvlášť ne v letní turistické sezoně a také se často stává že je někdy dost těžké sehnat přespání pouze na 1 noc,někde máte dokonce napsané,že ubytovávají min na 2.noci…Pokud toto nevíte tak asi moc necestujete..Tak neplácejte nesmysly o sockách…

  4. Marek Odpovědět

   V Pule jsem spal v roce 2015 jednu noc na pláži a druhou v bývalé vojenské základně za které bylo vidět na amfiteátr. A proč? Protože to byla pohoda. Ale to je rozdíl mezi cestovatelem a turistou. Prostě zážitky. Ty v pětihvězdě nezažijete.

 21. Jarda Bobr Odpovědět

  Dovolte mou zkušenost z Dánska, rok 1995 . Unaven jízdou, zastavil jsem na odpočívadle. 2děti spaly v autě, já s manželkou vedle auta na matraci. Ve tři ráno policie, budíček, prý abychom šli do kempu nebo hotelu. Holt jsme vstali a jeli dál. Ti chytráci, co chtějí vidět zákon o zákazu, ať požádají policisty, kteří je probudí. Já jsem neriskoval. Jarda

  1. Antonin Lopatka Odpovědět

   Tak by mne zajímalo, jak by to opicajti vyřešili, kdybyste před nima vzal lahev vodky a pořádně si přihnul. Protože po požití už jet nemůžete…

 22. Michal Odpovědět

  Nevím , možná jsme měli štěstí ale v roce 2006 nás můj šéf a zároveň kamarád vzal jen tak na chlastaci akci do Chorvatska (Crikvenica) tři dny jsme spali zabalení v dekách na pláži přímo před hotelem Moskva každý den nás probudily až příchozí na pláž úplně bez problémů jsme tam byly tři dny ale pak se změnilo počasí tak jsme raději odjeli domů… Mimochodem super zážitek…

 23. Jirka Odpovědět

  Bože vy tady řešíte debility….a ještě se zhádejte! Je to pro vás Čechy fó pá akceptovat názor někoho druhého…Jezděte si kam chcete a spěte si kde chcete. Pokud tím někde porušíte zákon, nesete si za to následky sami.Né každý policista se podělá z Čechů chrápajících někde v autě v křoví za vsí a podplácet je chlastem – tak v Dánsku to raději ani nezkoušejte.

 24. Kerim24 Odpovědět

  Do yugo a croatia jezdím od roku 1981…dálnice pouze Praha Bratislava a pak samé okresky ani nebyl obchvat Záhřebu…s přívěsem z Prahy jsem na cestě 3x spal…Szobathely,Čakovec a Titova Korenica…dnes Kořenice… úžasné dobrodružství děti 6 let a 3 roky sovětský Žiguli 1300 a polský přívěs….policie nás nechala kdekoliv a ještě se s námi bavili….nikde Rus Ukrajinec Maďar Polák enderak..auto jsme mohli nechat nezamknute… každé ráno rybáři na břehu hospodským prodávali čerstvé ryby osliče papaliny škampy chobotnice raky a další hranolky byly v každé hospodě vyráběny ručně z makedonských čerstvých brambor… vše čerstvé paradajs Chrastava papriky mendule smokvi výborný cukrářský vyrobky….dnes je na Jadranu zlodějská turistická v verbež v hospodách mražené ryby mražené hranolky vše mražené z jejich velkoobchodů Metro….a to pro blbečky z RVHP je dostačující protože na Jadran dnes nepachnou ani Němci z bývalé NDR ok
  hrvatska nemá više ništâ svježe..ima sve industrijske ko u ceska

 25. umfa Odpovědět

  Vlastap: nejde o peníze, spíš o jakýsi životní styl 🙂 Když jsme jezdívali do Chorvatska ještě starou cestou přes Plitvička jezera, Knin a Sinj, tak se vždycky jelo tak dlouho jak to šlo a pak zaparkovat u silnice a pár hodin se prospat. Člověk nemusí nic plánovat, zamlouvat si předem penzión, dohadovat se s (tehdy ještě) dost neseriózními Chorvaty, prostě si pár týdnů v roce žije tak trochu jako tulák 🙂 Nikdy s tím nebyl problém, jednou se mě ptal policajt co tam dělám, řek jsem mu, že jsem byl unavený a tím bylo vyřešeno, už mě nechal být.

 26. Zdenda Odpovědět

  V Chrvatsku je zakázáno spát ve volné přírodě.Parkoviště na dálnicích není problém.Vždyď tam nikdo nespí celou noc.Každý si odpočine tak 4 hodiny a pokračuje dál.Jezdím do Chorvatska od r.1999 do Dálmácie a nově do Černé Hory.Po půlnoci zajedu na parkoviště „DOBRA“ asi 10 Km od rozbočky Rijeka – Split.Parkoviště plné Čechů,Slováků,Poláků i Němců.Mezi čtvrtou a pátou raní pokračuji dál. Několikrát za noc tam projíždí policejní auto.Co jezdím po dálnice,asi od r.2005,si nepamatuji,že by někoho vyhazovali.

 27. hugo Odpovědět

  sednu do letadla dám si pivko a spím celou cestu v autě na dovolenou to raději nepojedu už jsme přespávali za komančů dost

 28. Heretic Odpovědět

  Jestliže jsem jako řidič unavený, je mojí povinností zastavit vozidlo, když se na další jízdu necítím a odpočinout si. Jinak mi vyhláška přímo zakazuje řídit dál. Že by tam měli jiné dopravní předpisy?

 29. Tom Odpovědět

  Kdysi dávno jsme jeli bývalou Jugoslávií dolů na jih a přespávali při silnici, kde se dalo. Jednou ráno nám do stanu kdosi lehce ťuká – vylézáme ven a tam vojáci se sapikama. Že se moc omlouvají, ale tady nemůžeme stanovat, protože okolo je vojenské letiště 🙂 Tak jsme se sbalili a jeli dál. Vše v pohodě, bez hloupých pokut nebo nějakých popotahovaček.

 30. Jan Hora Odpovědět

  Nevím, proč si autorka vybrala zrovna Austrálii? To tam jezdí na dovolenou autem tolik Čechů??? A když už, tak je to zcela špatná informace, tam jsou totiž na odpočívadlech přímo nápisy, že je dovolené přespat, jsou tam i veřejné grily, lavičky, stoly, WC… Vzdálenosti tam jsou tak veliké, že to někdy ani jinak nejde. A policajti u takových aut dokonce často zastaví, ne kvůli buzeraci, ale aby se ujistili, že je vše v pořádku. Úplně jiný přístup než v Evropě a Americe. Celá společnost má velký náskok před námi.

 31. David Odpovědět

  Podle mě tady plácáte dvě věci dohromady, něco jiného je spát v přírodě tzv kempovat a něco jiného prospat se v půlce cesty k cíli. To by každej kamioňák co si dá povinnou pauzu na parkovišti musel platit pokutu!

 32. Martin Odpovědět

  Jak bylo řečeno výše -pokud se chovám slušně, tak jsem se nesetkal v Evropě s tím, že by někdo měl problém, že někde spím v autě. Nejde o to, že by člověk neměl na hotel, ale o ty zážitky z konkrétního místa (na břehu jezera Loch Ness, Loch Lomond, pod Etnou, přímo na pláži Omaha , v Bruselu pod Atomiem atd.atd. -ložnice=nízký VWT5). Přeji všem krásné zážitky z cest i ranních vstávání !

 33. David Odpovědět

  Co se týče toho Chorvatska, tak by bylo dobrý vědět o jejich nových dopravních předpisech viz článek tady dopravniznaceni.com/Nove-dopravni-predpisy-v-Chorvatsku-v-lete-2019-b4984.htm

 34. Antonin Lopatka Odpovědět

  Ve všech evropských státech bude v právním řádu (stejně jako u nás) institut krajní nouze.

  (1) Čin jinak trestný, kterým někdo odvrací nebezpečí přímo hrozící zájmu chráněnému trestním zákonem, není trestným činem.

  (2) Nejde o krajní nouzi, jestliže bylo možno toto nebezpečí za daných okolností odvrátit jinak anebo způsobený následek je zřejmě stejně závažný nebo ještě závažnější než ten, který hrozil, anebo byl ten, komu nebezpečí hrozilo, povinen je snášet.

  Takže, pokud se mi při řízení udělá špatně (nebo mne přepadne náhlá únava) a cítím, že hrozí, že bych za volantem usnul a vyřeším to tím, že zastavím a zdřímnu si, tak odvracím nebezpečí, které přímo hrozí… Žádný jinýzpůsob, jak toto nebezpečí odvrátit v tom okamžiku neexistovalo – opi cajti těžko můžou prověřovat, zda manželka vlastní řidičák. I kdyby si to zjišťovali na evidenci v ČR, tak prostě řidičák nemá sebou.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *