Zejmarská roklina nabízí příjemný trek zakončený koupáním

Zejmarská roklina

Jižní část Slovenského ráje má velké kouzlo. Je tak trochu jiná než zbytek tohoto chráněného unikátního slovenského území. Naším cílem se stala Zejmarská roklina. Tu do značné míry modeluje vodní tok, který teče směrem dolů z planiny Geravy. Náš turistický výlet nebyl nijak složitý, ostatně vyrazili jsme i s dětmi. Jeho délka činila něco málo přes 5 kilometrů. Vydejte se na trasu společně s námi a podívejte se na její nejkrásnější místa.

Parkování v Dedinkách a hurá nahoru

Auto jsme zaparkovali v obci Dedinky, odkud jsme vyrazili. Pokud byste jeli vlakem od Margecan nebo do Bánské Bystrice, vlak staví ve stanici Mlynky. Ostatně v osadě Mlynky-Bielé Vody se nachází výchozí bod túry směrem k horní stanici lanovky na Geravy. Spodní stanice leží právě nad obcí Dedinky. Lanovka je unikátní. Jde o starou jednosedačku, která byla ale v posledních letech kompletně zrenovována a svým způsobem jde na Slovensku o unikát. Bohužel ale není v provozu, jelikož se úřady nemohou dohodnout na kolaudaci. Z Dedinek je to k výchozímu bodu na vodopády kousek.

Nefunkční lanovka na Geravy

Nefunkční lanovka na Geravy: Foto Radek Štěpán

Vzhůru k Nálepkovým vodopádům

Výchozí bod samotné trasy je typický přítomností pokladny. Podobně jako při cestě na Suchou Belou jsme zaplatili 1,5 euro za dospělého a 0,5 euro za dítě. Vodopády na sebe nenechaly dlouho čekat. Jen tady chyběly ony bílé kamínky jako na Suché Belé. Trasa byl ale mnohem strmější a dynamičtější. Několikastupňová soustava vodopádů pojmenovaná po hrdinovi z bojů v Rusku ve 2. světové válce stála za to. Kpt. Ján Nálepka mimo jiné učil na zdejší škole a samotná roklina byla otevřena pro veřejnost v roce 1963. Vodopádů je více a okolo nich se pohodlně dostanete po žebřících.

Nálepkovy vodopády Nálepkovy vodopády: Foto Radek Štěpán 

Pohoda na Geravách

Planina Geravy se vyznačuje nejen horní stanicí nefunkční lanovky, ale také restaurací v patře a bufetem v přízemí. Mimo jiné se tady také setkáte s mnohých domácími zvířaty. Ostatně podívat se můžete sami na obrázcích.

Palcmanská Maša na šlapadle

Přehrada nacházející se u Dedinek se stala naším cílovým bodem. Půjčili jsme si šlapadlo a za hodinu ji stihli objet. Krásná čistá studená voda v kombinaci s pálícím sluníčkem stála za to.

Palcmanská Maša

Palcmanská Maša: Foto Radek Štěpán

Zdroje info: Autor, slovenskyraj.sk

Zejmarská roklina- nášlapy: Náhledové foto Radek Štěpán

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.