Předpověď počasí: Výhledy na letošní zimu nejsou právě radostné – jak bude vypadat předpověď podle meteorologů?

Předpověď počasí: Pokud si už nadšeně plánujete výlety po ČR s odkazem na předchozí poměrně mírnou zimu, pak ještě zabrzděte. Meteorologové už totiž vydali první předpovědi na tu letošní. A co říkají?

Čeká nás opravdu dlouhá a krutá zima – přesně tak by se daly jejich prognózy shrnout. Letošní zimní počasí bude prý z velké části ovlivňovat polární vír, který podle expertů zřejmě velmi silně zasáhne východní část Evropy. Týkat se to bude také pobaltských států, Polska a Slovenska. Jižní Evropa by zase mohla být ohrožena záplavami. Naopak ve východní Francii, Německu, Švédsku nebo Norsku by mohlo nastat dlouhodobé období sucha.

Polární vír a co to vlastně je

Polární vír je oblast nízkého tlaku v horních vrstvách atmosféry, která se vyskytuje kolem obou pólů. Vír z toho severního už dříve několikrát ovlivnil zimní počasí v Evropě a přesně to samé na východě hrozí také letošní zimu.

Foto: Pixabay

Zimní počasí se může v různých částech ČR lišit

Mezi oblasti, kterým hrozí největší zima, patří severní část Rumunska, západní Ukrajina, Bělorusko, Litva, Lotyšsko, Estonsko, Polsko a Slovensko. Polární vír však může přijít také do Maďarska, Rakouska a České republiky. Zima by se tak mohla podobat té předminulé, kterou odborníci označili za nejstudenější za posledních devět let. Měla ji na svědomí takzvaná Bestie z východu. Tímto názvem se označuje velmi chladné počasí, které se objevuje, když je nad Skandinávií a Arktidou vyšší tlak.

Jestli vzduch ze severního polárního větru do Česka vůbec dorazí, zatím není jisté. Mohlo by se také stát, že lidé na Moravě a ve Slezsku by zažili výrazně delší a studenější zimu než třeba v Čechách. Experti však varují, že jižní Evropu zasáhne velmi větrné počasí. I přesto by se však měly teploty pohybovat na většině území okolo průměru. Silné větrné bouře ovšem potrápí především severní Španělsko a jižní Francii. Naopak mírnou zimu by si mohli užít lidé v Portugalsku a v jižní části Španělska.

Zdroj: https://snow.cz/clanek/5640-pocasi-2022-23-vysoka-sance-na-zimu-s-extremy, https://www.treking.cz/pocasi/dlouhodoba-predpoved-pocasi-na-prosinec.htm

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.