6 míst pro výlet po Beskydech

Vodopádová cesta

Beskydy jsou často opomíjenou oblastí, ale určitě stojí za návštěvu a měli byste si tam udělat výlet nebo se tam vypravit na dovolenou. V případě, že přemýšlíte, jaká nádherná místa tam jsou, nastíníme vám pár z nich. A pokud již znáte několik míst z tohoto seznamu, jste opravdoví cestovatelé, protože to nejsou klasická místa, která zná každý.

Malý Javorový

Javorový vrchol (1032 m n. m.) je jednou z beskydských tisícovek, ale cílem většiny výletníků je Malý Javorový (947 m n. m.), kde je návštěvnická chata a lyžařská sjezdovka. Tyto dva hřebeny jsou od sebe vzdáleny téměř 2 km. A aby toho nebylo málo, je tu ještě Javorový vrch, kde je možné objevit horní stanici lanovky jedoucí z Oldřichovic. Od chaty je vzdálena téměř 500 m.

Vodní nádrž Šance

V současné době je účelem vodního díla v podstatě zásobování obyvatelstva pitnou vodou a zabezpečení před přívalovými vodami, dále úprava toků na toku Ostravice, náhradní zásobování průmyslu a využití toků vypouštěných do toku pod přehradou pro energetické účely. Pro zajištění kvality vody a zdravotní nezávadnosti byla zřízena čistá bezpečnostní pásma.

Pustevny

Pustevny jsou nezbytnou křižovatkou turistických cest. Na východní trase můžete minout jezero v Beskydech a dojít na Čertův mlýn (1207 m n. m.). V rámci západního směru po Radegastově naučné stezce, kolem sochy agnostického boha Radegasta, můžete dojít na vrchol Radhoště (1129 m), odkud oceníte neopakovatelné výhledy do dalekého okolí. V zimě se Pustevny stávají známým lyžařským střediskem s 11 vleky a 9 sjezdovkami.

Beskydy
Zdroj: Pixabay

Lysá hora

Lysá hora (1323 m n. m.) je nejvýše položeným vrcholem Moravskoslezských Beskyd. Lze se na ni dostat pěšky, vystoupat na kole a za dobrých sněhových podmínek se na ni můžete vydat na běžkách. Leží mezi obcemi Krásná, Malenovice, Ostravice a Staré Hamry. Samotný vrchol se nazývá Gigula.

Hukvaldy

Hukvaldy jsou posledním lašským městem v podhůří Beskyd. Svůj název získalo díky pověsti o vílách Hůkalkách, které se v dávných dobách potulovaly v okolních lesích. Pravděpodobněji se však jedná o zkomolení německého názvu, který mu dali jeho původci, hrabata z Hückeswagenu. Ti založili hrad, jehož zříceniny jsou na svahu nad městem. Zmínky o hradu se objevovaly od 13. století.

Satinské vodopády

Lesklé hedvábné vodopády lze označit za skutečný poklad Beskyd. Místo je skryté v 15 m hluboké skalní soutěsce z horského potoka. Charakter prostředí silně kontrastuje s běžnými okolními lesy. Návštěvník se ocitne v místě, kde je teplota znatelně nižší a slunce jiskří skrz listí obrovských buků. Hra stínů, vodních zrcadel a zvuk tekoucí vody jsou mimořádně okouzlující. A zejména v horkých letních měsících nabízí příjemný chládek a v době žní může být rájem pro fotografy.

Zdroje info: kudyznudy.cz, cestovatele.cz

Náhledové foto: Pixabay