Filtr pevných částic odchází mnohdy až příliš rychle – jak prodloužit jeho životnost?

auto

Pokud je pro vás automobil nezbytným dopravním prostředkem, měli byste věnovat pozornost péči o něj. Pokud to totiž neuděláte, budou vás velmi brzy čekat nemalé výdaje. To platí i o filtru pevných částic, jehož výměna stojí v autorizovaných servisech tisíce.

Pro diesely je povinným vybavením (jde o všechny modely vyrobené po roce 20210). Bohužel se tyto systémy během provozu ve městě se ucpávají a průběh jejich čištění v nuceném nebo servisním režimu je těžkopádný a drahý. A co tedy udělat, aby tomu tak nebylo?

Vyhýbejte se rychlému zrychlování, zejména za nízkých otáček

To je první doporučení od profíků. Plynulá jízda se vyplácí – promítne se nejen do nižší spotřeby paliva, ale i do snížení emisí sazí. Pokud to dopravní situace vyžaduje, bude lepší předem podřadit rychlostní stupeň.

auto

Foto: Pixabay

Pokud je to možné, sledujte postup samočištění filtru a nepřerušujte jej

Některé modely automobilů mají v sobě zabudovány speciální senzory nebo indikátory, které zobrazují procesy naplnění a samočištění filtru pevných částic. Pokud tuto vychytávku váš automobil nemá, můžete to pozorovat alespoň nepřímo, např. sledováním okamžité spotřeby paliva při zastavení. A jak jsou doporučená rozmezí?

  • Když je vše v pořádku, bývá přibližně 0,1-0,2 l/h.
  • Během vypalování obsahu filtru pevných částic se zvyšuje na cca 1-1,5 l/h.

To lze pozorovat například ve chvíli, když auto zastaví na červenou nebo když přijedete na parkoviště. Málokdo však ví, že v této situaci není vhodné motor vypínat. V ideální případě je vhodné jet ještě další kilometr nebo dva, aby se celý proces úspěšně dokončil.

Používejte rychlostní silnice

Jistě, to se snadno řekne, ale obtížněji realizuje v praxi. A samozřejmě nejde o doporučení, které by bylo možné aplikovat každý den. Přesto si na něj občas vzpomeňte, a pokud je možné dosáhnout cíle kratší příměstskou silnicí nebo delší rychlostní silnicí, zvolili čas od času tu druhou možnost. Váš vůz se vám za to opravdu odvděčí.

Zdroj: Jak prodloužit životnost filtru pevných částic? | Protext – PR služby ČTK, https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/jak-prodlouzit-zivotnost-filtru-pevnych-castic/2246281

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.