Letní nuda? S těmito sporty rozhodně nehrozí

Chcete si letošní letní sezónu 100% užít a vyzkoušet nové aktivity a sporty? Baví vás adrenalin a posouvání vlastních hranic? V dnešním článku vás seznámíme s aktivitami, za kterými nemusíte nikam daleko a přesto vás budou bavit a pěkně potrápí vaši fyzičku.

Paddleboarding aneb neuvěřitelný letní trend

Začneme tím nejsnazším. Paddleboarding je populární vodní sport, který se dá provádět na jakékoliv klidné vodní hladině. Nezáleží, jestli jste začátečníci nebo pokročilí nebo jaké je vaše pohlaví a věk – zvládne to téměř každý. Stačí sbalit prkno a pádlo a vydat se na vodu. Pokud nemáte žádnou zkušenost, prvně si trochu otestujte vlastní rovnováhu a schopnost zabírat pádlem. Rozcvičte se (hlavně ramena) a vyrazte. Nic jiného v podstatě nepotřebujete. Paddleboard je jednoduché ovládat a není divu, jak obrovským letním trhákem se stal.

V nabídce najdete pevná a nafukovací prkna a výběr typu záleží na vašich zkušenostech a možnostech. Nafukovací varianta je ideální na dovolenou v zahraničí, protože nezabere moc místa v autě nebo na lodi.

Na prknu se dá sedět nebo stát, někteří ho dokonce používají místo jóga podložky a příjemně se na něm protahují (nebo opalují).

Surfování chce trochu píle

A jdeme dál, tedy k těžším aktivitám. Surfování lidé naprosto milují a okolo tohoto sportu vznikl obří fenomén.Surfařská kultura není jen o boji s vlnami, ale také o uvolněné mentalitě, oblečení a hudbě. Komunity bývají poměrně dost přátelské a rádi do ní přibírají nové členy. To znamená, že máte šanci se naučit nejen surfovat ale najít si nové přátelé. Začátky nevyžadují nijak náročné vlny, musíte se hlavně umět na surfu pohybovat a udržet.

Na menší vlny se pustíte až po osvojení základních technik a postupně až na ty největší. V ČR je nejlepší zkusit indoor surfing a pak se rozhodnout, jestli v surf aréně zůstanete nebo se vydáte za hranice ČR na pořádné vlny.

Při wakesurfingu a wakeboardingu se spoléháte na uměle vytvořené vlny

Wakeboarding a wakesurfing jsou vhodné skoro na jakoukoliv vodní hladinu, protože nepotřebujete přirozené vlny, pouze ty, co vytvoří člun, za kterým jedete.

Čím se tyto dvě wake aktivity liší?

  • Při wakesurfingu se chvilku držíte madla na laně u člunu, pak se pustíte a klasicky sjíždíte vlny.
  • Při wakeboardingu se držíte neustále a mnohem dál od člunu. Jízda je rychlejší a tím pádem o něco nebezpečnější. Na druhou stranu máte mnohem větší možnost zkoušet různé triky. Liší se i prkna, navíc jste k nim připoutání podobně jako ke snowboardu, což umožňuje dělat salta a skoky.

U obou variant je důležité mít základy a umět pracovat s prknem. Nejtěžší je totiž udržet rovnováhu a naučit se, jak se postavit a pohybovat. Výhodu mají milovníci boardových sportů (skateboarding, snowboarding), ti už základní práci s tělem obvykle zvládají a bude to pro ně snazší pochopit. S trochou opatrnosti a píle oba sporty zvládají i děti.

Zkušení milovníci adrenalinu si oblíbí kiteboarding a windsurfing

Mezi další zajímavé varianty board sportů patří kiteboarding a windsurfing. Oba využívají k pohybu vítr, jen jiným způsobem. Kiteboarding z vás udělá živého tažného draka, při windsurfingu vítr zachytává plachta umístěna na prkně. Záleží pouze na vás, jestli se rovnou pustíte na vlny nebo budete jezdit jen na klidné hladině.

Ani jeden z těchto sportů není pro začátečníky a vyžaduje několik hodin příprav a trénování.

S trenérem se naučíte základní pohyby, jak s drakem a plachtou pracovat, aby se do nich opřel vítr a táhl vás správným směrem. Výhodou je, že k pohybu, narozdíl od wakeboardingu, nikoho nepotřebujete, a vystačíte si pouze s větrem a vodní hladinou. Vybavení si můžete půjčit, ale jakmile vás sport chytne, pořiďte si vlastní na Snowboardel.cz.

Náhledové foto: Snowboardel

Radek Štěpán

Cestování mě baví. V mnohých lokalitách jsem už byl a rád se s vámi podělím o své zážitky.