Odstraňte klíště za pár vteřin i bez použití pinzety – zaručeně se nepřetrhne

Klíště

Odstraňte klíště za pár vteřin i bez použití pinzety – zaručeně se nepřetrhne. Po kousnutí klíštětem by se lidé měli tohoto přisátého hmyzu co nejrychleji zbavit. Díky této metodě to zvládnete opravdu snadno, i když zrovna nemáte po ruce pinzetu.

Klíšťata patří mezi velmi nebezpečné parazity. Často se vyskytují ve vysoké trávě nebo například v lese. Spousta lidí si někdy během svého života prošla tím, že je klíště kouslo. V takovém případě je nutné ho co nejdříve odstranit. S pomocí této jednoduché metody se vám parazita podaří odstranit i bez použití pinzety.

Klíšťata jsou nebezpečná

Velmi nebezpeční jsou tito parazité hlavně během letních měsíců. V této době lidé více vyrážejí do přírody a je také větší pravděpodobnost, že si klíště nedobrovolně donesou s sebou domů. Vždy je proto potřeba se po takové procházce ve vyšší trávě prohlédnout, zda nemáte někde na těle přisáté klíště. Jakmile na něj narazíte, je nutné ho co nejrychleji odstranit.

Foto: Pixabay

Přenáší různé nemoci

Klíšťata jsou nejčastěji spojována s klíšťovou encefalitidou. V takových případech mají lidé po kousnutí většinou vysoké horečky, závratě a nesnesitelné bolesti hlavy a zvrací. Příznaků samozřejmě může být daleko více, a pokud takovými příznaky trpí osoba, která byla klíštětem kousnuta, měla by co nejdříve vyhledat nějakou lékařskou pomoc. Další nemocí je také zánět mozkových blan. Jedná se o závažné onemocnění, které se léčí velice dlouho.

Klíště rychle odstraňte

Jakmile si všimnete, že máte na svém těle tohoto parazita, urychleně se ho zbavte. Nejlepší volbou samozřejmě je vyhledat pomoc lékaře, který klíště odborně odstraní. Když se vám to stane například na dovolené a nemáte s sebou pinzetu, zkuste použít například vatovou tyčinku. Namočte ji do vody, lehce ji přiložte ke klíštěti a krouživými pohyby ho pomalu vytočte z těla ven.

Pokud je to možné, uložte ho do uzavíratelného sáčku, abyste ho mohli v případě potřeby přinést k vyšetření lékaři. Také pozorujte místo kousnutí a hledejte případné známky infekce, jako jsou zarudnutí, otok nebo vyrážka. Jestliže se takové příznaky objeví, vyhledejte lékařskou pomoc – včasná léčba vás může uchránit od nepříjemných následků.

Pomůže i provázek

K odstranění je možné použít i obyčejný provázek. Ten opatrně obmotáte kolem klíštěte a lehce přitáhnete, abyste ho sevřeli. Následně provázkem točte tak dlouho, dokud klíště z kůže nevytočíte. V obou případech si však dávejte pozor na to, abyste vždy vyndali klíště celé. Při neopatrnosti se může stát, že odtrhnete tělo a hlava zůstane stále zakousnutá. V takovém případě okamžitě vyhledejte lékařskou pomoc.

Zdroj: https://www.alza.cz/maxi/jak-spravne-vyndat-kliste, https://www.novinky.cz/clanek/zena-zdravi-jak-na-kliste-bez-oleje-neviklat-a-netocit-149186, https://www.denik.cz/zdravi/kliste-odstraneni.html

Náhledové foto: Pixabay

Opravdu ráda cestuji - většinou s kompasem v ruce, ale občas i prstem po mapě. A o všechny zajímavosti, které na cestách potkám, se s vámi ráda podělím.